• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Feel the Roma music treba zažiť

Sála Národného domu Slovenského komorného divadla v Martine bola ďalšou zastávkou koncertnej šnúry Feel the Roma music - Pocíť rómsku hudbu. Rómski aj nerómski páni hudobníci predviedli fascinujúci mix rómskej, latino, etno a gypsyjazzovej muziky. Zostava v zložení Marco Pillo, Ján Berky Mrenica ml., Michal Bugala a Janczi Rigo odohrala strhujúci multižánrový koncert.

„Čo sa týka štýlu, ktorý hráme, tak nie je to len o jazze, je to etnomusic, cigánska muzika, maďarská muzika, rumunská, takže je to taký mix štýlov, ktoré hráme. Je v tom aj flamengo, lebo ja som taký odchovanec flamenga, dá sa povedať. Tým, že som pôsobil v Španielsku, tak do tej kapely dávam niečo iné a niečo, čo je pre ľudí zvláštne a nové. Tým, že je tu aj Miško Bugala, ktorý vlastne tvorí ten jazz, lebo my nie sme jazzmeni, my zase každý sme v niečom inom dobrí, ale je to farebné,“ povedal Marco Pillo.  

Exkluzívnym hosťom jedinečného koncertného projektu Feel the Roma music - Pocíť rómsku hudbu je svetovo uznávaný český hudobník, multiinštrumentalista a skladateľ Jiří Stivín.

Majstre, vy ste multižánrový multiinštrumentalista, momentálne ste v projekte, kde sa spája aj gypsy jazz, spája sa aj jazz, aj folklór. Ako sa cítite v tomto projekte?

„No skvele, pretože je tu hlavne šanca improvizovať a gypsy music má ten spodný prúd, ktorý sa mi presne páči a ktorý sa hodí do jazzu a páni sú geniálni. Takže pre mňa je to veľké šťastie, že s nimi môžem hrať.“

Rómovia všeobecne na svete majú taký obrovský hudobný feeling, ktorý, predpokladám, nemajú bežní ľudia. Myslím bežných ľudí nerómov. Ako vy vnímate to, ako oni cítia hudbu?

„Ja si myslím, že cítia skvelo a práve je to tým, že si nerobia moc veľké starosti s tým, či je to dobre, alebo zle a skrátka a dávajú do toho dá sa povedať dušu. A také tie spodné prúdy, ja tomu hovorím, spodné prúdy, ktoré práve v tom musia byť.“

Zostava skvelých pánov muzikantov predviedla program nabitý emóciami a aj virtuozitou. Projekt  Feel the Roma music - Pocíť rómsku hudbu je skvelou ukážkou vášnivej, majstrovskej interpretácie mnohých hudobných žánrov, ktoré v sebe nesú vplyv rómskej hudby a rómskeho hudobného dedičstva z celého sveta.

Ján Schneider