• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Čaputová na klimasummite: Užívame si pokrok, ale zabudli sme zaplatiť účet

Slovenská prezidentka sa na klimatickom summite prihlásila k iniciatíve svojho rakúskeho kolegu, ktorá je kritická k fosílnym palivám. Vyšehradskú skupinu, ani jadrovú energiu nespomenula.

„Žijeme v najlepších časoch v dejinách, užívame si úžasný pokrok, ale zabudli sme zaplatiť účet,“ povedala Zuzana Čaputová v pondelok (23. septembra) na klimatickom summite OSN.

Prezidentka na vrcholovej schôdzke, ktorú zvolal generálny tajomník OSN Atónio Guterres, pripomenula slovenské záväzky k znižovaniu emisií. Pri tejto príležitosti sa opätovne prihlásila ku klimatickej iniciatíve rakúskeho prezidenta Alexandra van der Bellena. Znovu tak ukázala, že Vyšehradskú skupinu nepovažuje za referenciu.

Najväčší člen V4 sa pritom v rovnaký deň stal terčom kritiky pre vlastný postoj ku klíme. Francúzsky prezident Emmanuel Macron obvinil Poľsko, že ako jediné blokuje dohodu na klimatickej neutralite Európskej únie v roku 2050.

Prezidentka vyzdvihla vládne opatrenia

„K tejto planéte máme dlh. Ak to budeme popierať, snaha riešiť to (klimatickú zmenu) vyústi v neúspech,“ uviedla slovenská prezidentka v plynulej angličtine v sále Generálneho zhromaždenia OSN v New Yorku.

Najviac ju podľa vlastných slov zarmucuje popieranie existencie klimatickej zmeny alebo popieranie jej významu. Svetové spoločenstvo vyzvala na opatrenia v oblasti výroby elektriny, v doprave a ochrane biodiverzity. Nevyhnutná je podľa nej „zmena nášho životného štýlu.“

„Chrániť naše životné prostredie znamená byť ľudský,“ uviedla prezidentka pred delegátmi.

Rakúska iniciatíva proti fosílnym palivám

K zápasu so zmenou klímy môžu podľa Čaputovej prispieť štáty bez ohľadu na to, či sú veľké alebo malé. V tejto súvislosti pripomenula, že sa nedávno prihlásila k iniciatíve rakúskeho prezidenta.

Alexander van der Bellen v septembri zverejnil „Iniciatívu za vyššiu klimatickú ambíciu“. Pred klimatickým summitom OSN vyzvala krajiny, aby posilnili svoje doterajšie záväzky znižovať emisie tak, aby spĺňali ciele Parížskej dohody z roku 2015. V súčasnej podobe sú totiž sľuby nedostatočné pre obmedzenie oteplenia Zeme na 1,5 až 2 stupne Celzia do konca tohto storočia v porovnaní s predpriemyselným obdobím.

Členov OSN vyzýva iniciatíva k cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050. Na summite v New Yorku sa k nemu napokon prihlásilo 77 krajín, nie však najväčší znečistovatelia – Spojené štáty a Čína.

Signatári van der Bellenovej iniciatívy zdôrazňujú, že súčasťou snahy je „zvýšiť investície do energetickej efektívnosti a obnoviteľnej energie, ako aj stiahnuť investície tak rýchlo, ako je to možné, z hospodárstva založeného na fosílnych palivách“.

Medzi fosílne palivá patrí aj zemný plyn, ktorý Slovensko a ďalšie krajiny V4 využívajú vo veľkom vo vykurovaní a priemysle. Investujú tiež do nových plynovodných prepojení.

Rakúsky prezident pri spustení iniciatívy povedal, že „musíme ukončiť spaľovanie uhlia, ropy a plynu“.

Čítajte ďalej na:

https://euractiv.sk/section/energetika/news/caputova-na-klimasummite-uzivame-si-pokrok-ale-zabudli-sme-zaplatit-ucet/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=1954&tqid=iuKjdiZ9BUwBFkb.8sovvvca4dZndyR6AsROb_wj

Autor: Pavol Szalai | EURACTIV.sk

Foto: twitter ZČ