• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rómovia v politike - diskusia v Café Európa Košice

V utorok 24. septembra sa v Košiciach v Tabačke uskutoční verejná diskusia nazvaná Rómovia v politike. Podujatie organizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s ďalšími organizáciami.

Rómovia tvoria takmer 10 percent populácie Slovenskej republiky. Na rozdiel od iných menšín im však chýba politické zastúpenie. Koľko Rómov je v parlamente či vláde? Je to pre modernú zastupiteľskú demokraciu problém? Potrebovali by Rómovia viac priestoru na kandidátkach, či mať priamo vyhradené miesta v zastupiteľských orgánoch tak, ako menšiny v niektorých iných krajinách?

Diskusia bude hľadať odpoveď na otázku, prečo je v politike tak málo Rómov. Zlepšila by sa ich situácia na Slovensku, ak by mali viac „svojich“ zástupcov v politike? A čo im bráni, aby sa do vysokej politiky sami prebojovali?

Diskutovať budú:

  • Tomáš Hrustič, Ústav etnológie a sociálnej antropológie, Slovenská akadémia vied
  • Marcel Šaňa, starosta Lunik IX – Košice
  • Jarmila Vaňová, terénna sociálna pracovníčka pre miestny úrad Lunik IX

moderuje Tomáš Madleňák, Slovak Foreign Policy Association.

Hlavný organizátor diskusie je Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, spoluorganizátorom je Slovak Foreign Policy Association. Partnermi diskusie sú Roma Spirit, Hanns Seidel Stiftung Slowakei – Nadácia Hannsa Seidela Slovensko a Technická univerzita v Košiciach.

Vstup na diskusiu je voľný a spolu s organizátormi budeme radi, ak pozvánku budete šíriť ďalej.

JS

Zdroj: Euractiv.sk