• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Komentár šéfredaktora: Aké právo na odpoveď?

Spolu 86 volených zástupcov ľudu našej krajiny odsúhlasilo včera novelu tlačového zákona. Nie je to dobrá správa najmä pre nás, novinárov. Ale prakticky aj pre všetkých vás, pre ktorých sa my, novinári snažíme prinášať objektívne informácie. 

Principiálne naozaj nejde o to, do akej miery si niektorí poslanci pre seba a pre politikov odsúhlasili „právo na odpoveď“, teda či za pravdivé, alebo nepravdivé výroky na ich adresu, ktoré zverejnia médiá.  Nejde ani o zákonnú vyhrážku pokutami pre vydavateľov, ak politikovi, ktorí sa cíti dotknutý, priestor na odpoveď neposkytnú. Ide o princíp. Pán Dostál síce zabojoval, ale opozícia v aktuálnej zostave parlamentu je tak slabučká, že takýto návrh jednoducho nedokázala zmiesť z parlamentného stola. Napriek tomu, že ako-tak naprojektovaný, ale zle udržiavaný Most sa postupne rozpadá a strany vládnej koalície už nemajú v parlamente väčšinu, ukázali nám, že stále sú schopní odsúhlasiť to, čo potrebujú. Pretože sa zvolebnieva a zrejme im naozaj treba, aby boli v médiách častejšie, ako je zdravé, nad rámec platenej politickej reklamy. Novela tlačového zákona z dielne poslancov Smeru v parlamente teda prešla a nebolo to tesné: 86 za, 51 proti. Všetci si vieme v parlamentných análoch a kanáloch dohľadať, kto bol za a kto bol proti...

História moci nás učí, že nacisti, komunisti a všetci autoritatívni a totalitárni –isti veľmi dobre vedeli, že kto má v rukách médiá, dokáže držať krajinu a najmä občanov ako-tak na uzde...Nuž a vedia to aj naši –isti v našom parlamente.  Prakticky sme sa vrátili do roku 2008, keď rovnaký a žiadny iný Smer presadil v parlamente „právo na odpoveď“ aj pre verejných funkcionárov. Napriek zdeseniu a odporu nielen slovenských mediálnych a iných organizácií. Vláda Ivety Radičovej síce v roku 2011 stihla tento nezmysel zrušiť a ponechať právo na odpoveď len pre fyzické osoby. Ale máme to tu zase ako dobre hodený bumerang a vydavatelia, šéfredaktori, redaktori a všetci mediálni kolegovia majú opäť nad sebou zákonný Damoklov meč. 

Od čias rímskych sa traduje príslovie, dnes aktualizované takto: „Keď zasadá senát, parlament, vláda, ľudia by sa mali mať na pozore...“ Buďme bdelí, pretože mnohí súčasní volení zástupcovia ľudu sa celkom iste do volieb pokúsia schváliť všetko, na čom sa ešte dokážu dohodnúť.

Ján Schneider

Celkovo - komentárov