• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová: Holokaust je tragédia pre nás všetkých

Na pôde bývalého pracovného tábora v Seredi sa stretlo 400 žiakov škôl z celého Slovenska s preživšími a v Bratislave sa čítali mená obetí holokaustu. Podujatí pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu a rasového násilia sa zúčastnila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Prezidentka si uctila obete symbolickým zapálením sviečky na Stretnutí generácií v Múzeu holokaustu v Seredi. „Udalosť, ktorá rasovému a náboženskému prenasledovaniu dala legálnu podobu a ktorej smutné výročie si dnes pripomíname, sa neodohrala na inom kontinente, ani v inej v krajine. Jej stopy sú aj tu, na tomto mieste, v tomto meste. Jej pamätníci a priami aktéri sme aj my, naši dedovia, staré mamy, naši rodičia,“ povedala v príhovore Zuzana Čaputová.

Podľa prezidentky našu históriu netvoria len víťazstvá, ale aj zlyhania či udalosti, o ktorých by sme radšej nepočuli a najradšej na ne zabudli. Ďalej pripomína, že práve o nich musíme hovoriť. „Holokaust nie je židovská tragédia, je to tragédia nás všetkých. A Pamätný deň holokaustu a rasového násilia je príležitosť, aby sme to znovu jasne povedali,“ doplnila hlava štátu.

Prezidentka sa v podvečer  dňa spomienky na obete holokaustu zúčastnila čítania mien obetí. Podujatie sa konalo v Mestskom divadle Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave.

Organizátori desiateho čítania mien obetí holokaustu prítomnosť prezidentky vnímajú ako rehabilitáciu funkcie prezidenta. Iniciátorka podujatia Ľuba Lesná podotkla, že prezident slovenského nacistického štátu Jozef Tiso bol ten, kto sa pre holokaust veľmi zašpinil.

Čaputová čítanie mien obetí holokaustu označila za veľmi zvláštny pocit. „Za tými menami sú životné príbehy. Boli to ľudia ako my, ktorí si prešli svoj životný príbeh. Na rozdiel od našich, ich život sa skončil predčasne, násilne a bez toho, aby sa niečím previnili,“ povedala prezidentka.

Na tohtoročnom podujatí sa zúčastnil aj Nathan Steiner z Izraela, ktorého rodina prevádzkovala známy antikvariát Steiner. Porozprával príbeh svojej rodiny, ktorých mená tiež prečítali. Podľa Lesnej za desať rokov prečítali viac ako 4 000 mien. V čítaní mien plánujú organizátori pokračovať, až kým neprečítajú všetkých zo zoznamu 58 000 mien, ktoré sa zachovali v deportačných listoch.

Podujatie sprevádzali aj dve výstavy. Najprv otvorili prehliadku plagátov k 10. výročiu Čítanie mien obetí holokaustu, ktorých autorkou je Tamara Lesná. Druhá je výstava fotografií autorskej dvojice Zdenka Dzurjanina a Pavla Demeša, ktorí zmapovali súčasný stav 80 synagóg nachádzajúcich sa na území Slovenska – Sláva a smútok slovenských synagóg.

Zdroj. Ústredný zväz židovských náboženských obcí

https://www.uzzno.sk/prezidentka-zuzana-caputova-holokaust-je-tragedia-pre-nas-vsetkych