• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V Žiline si uctili pamiatku obetí holokaustu

V Deň obetí holokaustu a rasového násilia si aj v Žiline uctili pamiatku obetí z radov židovského obyvateľstva a ostatných menšín, ktoré si vyžiadal režim Slovenského štátu. Deň obetí holokaustu a rasového násilia pripomína prijatie nariadenia o právnom postavení Židov, známeho ako Židovský kódex, ktorý vydala vtedajšia slovenská vláda pred 78 rokmi. Pietna spomienka sa uskutočnila pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste.

Pamätník stojí symbolicky na mieste, kde bol v roku 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských občanov z celého Slovenska do nacistických koncentračných táborov. Na vybudovaní pamätníka sa v roku 2004 spolupodieľal žilinský rodák Arieh Klein, Čestný občan mesta Žilina, ktorý prežil holokaust. Spomienkové stretnutie pripravilo mesto v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou Žilina. Zúčastnila sa ho viceprimátorka mesta Barbora Birnerová, predstavitelia židovskej náboženskej obce, deti a príbuzní zosnulého Arieha Kleina, žiaci zo žilinských základných škôl a obyvatelia mesta. Položením vencov a zapálením 6 pochodní za 6 miliónov židovských obetí II. svetovej vojny si uctili pamiatku obetí.

„Deň spomienky na holokaust je dôležité si pripomínať. 9. september je stanovený ako tento deň práve preto, že bol vyhlásený v roku 1941 Židovský kódex, ktorý zbavil Židov občianskych, ľudských, náboženských, politických a všetkých možných iných práv a potom sa rozbehol proces, ktorý viedol mnohých z nich do koncentračných táborov a len veľmi málo z nich sa vrátilo. Náboženská a rasistická nenávisť viedla k tomu, že celá spoločnosť bola otvorená antisemitizmu a v dnešnej dobe, kedy sa objavujú v médiách opäť nejaké snahy a tlaky dávať cestu priechodnú antisemitským vplyvom je veľmi dôležité si pripomínať, že táto cesta je cestou do pekla a musíme sa jej postaviť a jej zabrániť,“ uviedla viceprimátorka mesta Žilina Barbora Birnerová.

Predseda židovskej náboženskej obce Žilina Pavel Frankl zdôraznil, prečo je dôležité obete holokaustu stále pripomínať.

„Dôležité je to preto, že holokaust nebola jediná udalosť v dejinách ľudstva, kde bola nejaká majorita potláčaná a vyvraždená. Takýchto udalostí sa stalo v dejinách ľudstva spústa. Dôležité je nielen si pripomínať, čo sa stalo, ale hlavne pripomínať, aby sa to viac neopakovalo...“  

Židovská komunita významne ovplyvnila charakter Žiliny a duch židovskej kultúry je tu cítiť dodnes. Na pamiatku holokaustu vybudovalo mesto v roku 2004 pamätník „Cesta bez návratu“, pri ktorom si obete tejto nešťastnej udalosti každoročne pripomínajú.

Ján Schneider

Kamera: Ján Strkáč

Foto: mesto Žilina