• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V Múzeu slovenskej dediny v Martine vystavujú diela rómskych rezbárov

Martin – V rámci projektu Múzea kultúry Rómov Te prindžaras amen – Spoznajme sa je v najväčšom slovenskom skanzene v Martine – Jahodníckych hájoch sprístupnená výstava Krása v dreve ukrytá.

 

Návštevníci majú možnosť vidieť diela rómskych umeleckých rezbárov Jaroslava Cicka a Jána Bartoša-Biskupa. Ich tvorba je doplnená  dielami z rezbárskej dielne Súkromnej spojenej školy Biela voda Kežmarok a z dielne Roma Art Čičava. Turčiansky rodák Jaroslav Cicko, člen martinského Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov, sa umeleckej rezbárskej tvorbe venoval prakticky po celý svoj život. Jeho osobité diela boli vystavované doma aj v zahraničí. Na výstave Krása v dreve ukrytá je aj dielo neprofesionálneho výtvarníka Jozefa Cichého, ktorý zachytil Jaroslava Cicka pri práci na jednej z jeho plastík.

Ján Bartoš – Biskup žije a tvorí v Banskej Bystrici – Uľanke. Umelecké rezbárstvo je súčasťou jeho života a postupne si vytvoril osobitý štýl. Figurálne plastiky tematicky zobrazujú život Rómov,  špeciálne miesto v jeho tvorbe majú náboženské motívy.

Súkromná spojená škola Biela voda z Kežmarku pripravuje najmä rómskych žiakov z viacerých vylúčených komunít v okolí Kežmarku, na profesionálny život v rôznych odboroch. Súčasťou výučby je aj umelecké rezbárstvo.

Rezbárska dielňa ROMA ART Čičava sa okrem iného venuje aj rezbárskej tvorbe, takmer výhradne s náboženskou tematikou.

 

Ján Schneider, Ján Strkáč