Sereď - Výstavný projekt je výsledkom spolupráce Múzea holokaustu v Seredi s Múzeom rómskej kultúry v Brne. Výstava je aj pripomienkou Pamätného dňa holokaustu Rómov, ktorý si na celom svete pripomíname 2. augusta. Slávnostnú vernisáž svojou tvorbou venovanou holokaustu hudobne sprevádzal rómsky skladateľ a klavirista Miroslav Rác.
Historička Múzea Rómskej kultúry v Brne Anna Vrtálková zhodnotila obsah a ideu spoločného výstavného projektu takto: "Výstava ukazuje dobu, ktorá predchádzala nacistickému prenasledovaniu Rómov, obdobie koncentračných táborov v Letech a v Hodoníně u Kunštátu a zavŕšenie tejto tragickej časti v Auschwitz. Ma bisteren - nezabudneme!"
Pamätný deň rómskeho holokaustu pripomína 2. august 1944, kedy bol zlikvidovaný rómsky rodinný tábor v Auschwitz-Birkenau, pričom boli zavraždené takmer všetky ženy a malé deti. Práceschopní dospelí muži boli poslaní do ďalších pracovných a koncentračných táborov. Tragédia si vyžiadala okolo 1500 rómskych životov. Počas druhej svetovej vojny zahynulo 300 až 500 tisíc rómov.
Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi a nastupujúci predseda Komisie pre genocídu Rómov pri Medzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu povedal: "Rómovia a Cigáni na území Slovenska boli prenasledovaní na základe vyhlášky ministerstva vnútra z roku 1940, ktorá vymedzila príslušníkov cigánskej rasy aj na základe kočovného života, či vyhýbania sa práci. V súčasnosti sa v niektorých kruhoch objavujú negatívne hlasy proti Rómom, Cigánom a Sintom. Jednou z našich hlavných úloh je preto vymedzenie definície anticiganizmu. Na základe nej budeme môcť jasne odsúdiť všetky formy nenávisti a diskriminácie, ktoré sa aj v súčasnoti objavujú. Situácia sa nesmie podceniť. História nám slúži ako výstraha."
Výstava zachytáva aj osudy pôvodných českých a moravských Rómov, z ktorých bolo približne 90% vyvraždených. Z približne 6500 týchto Rómov sa po oslobodení vrátilo z koncentračných táborov len 583.
Výstava Genocída Rómov v období druhej svetovej vojny bude v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi sprístupnená do 18. októbra.
Ján Schneider
Zdroj fotografií: SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi, autor fotografií: Peter Vanko