• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

But bacht, pani prezidentka!

Bratislava – Slovensko má ododnes oficiálne prvú prezidentku v histórii. Prezidentku, ktorú nám už teraz závidia nielen občania Višegrádskej štvorky.  Zuzana Čaputová sa dnes slávnostne ujala svojho úradu.

Dopoludňajšia slávnostná inaugurácia začala prvý náročný deň našej novej prezidentky. Nechýbala prehliadka čestnej stráže, prechádzka centrom Bratislavy, stretnutia s občanmi, pietne akty, obed s dôchodcami, či slávnostná recepcia. Prezidentka sľúbila, že nebude vládnuť, ale slúžiť občanom, obyvateľom, Slovensku. A vo všetkých svojich krokoch sa nasledujúcich päť rokov bude usilovať  o pokojný a vecný tón hodný prezidentského úradu. Slávnostný inauguračný deň novej prezidentky nepokazil ani predseda parlamentu, napriek tomu, že porušil protokol, prišiel neskoro a vystúpil s prejavom.

„Budem sa snažiť o poctivú a trpezlivú prácu a možno časom aj tí, ktorých som neoslovila, uveria tomu, že to myslím so Slovenskom vážne a dobre,“ povedala prezidentka. Okrem iného naša nová prezidentka považuje za obrovskú výzvu boj s nastupujúcim extrémizmom v regiónoch našej krajiny.

„V súlade s ústavným sľubom, ktorý som pred chvíľou zložila, budem slúžiť blahu slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Chcem byť hlasom tých, ktorých nie je počuť. Nie preto, aby som kričala s nimi, ale preto, aby som mohla riešiť ich problémy,“ zdôraznila prezidentka.

Tak, ako po víťazstve v prezidentských voľbách, sa Zuzana Čaputová poďakovala aj na záver svojho inauguračného prejavu menšinám, žijúcim na Slovensku, ich rodnými jazykmi.

Paľikerav, pani prezidentka, a but bacht!

Ján Schneider

 

Foto: Denník N, SME