• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Na Slovensku sa skončili eurovoľby

Uzatvorením volebných miestností o 22:00 sa v našej krajine skončili voľby do Európskeho parlamentu. Volebný maratón sa začal vo štvrtok v Holandsku a Veľkej Británii a skončí sa v nedeľu večer v Taliansku. Oficiálne výsledky začnú krajiny Európskej únie zverejňovať v nedeľu v noci.

Na Slovensku sme volili europoslancov po štvrtý raz, v únii sú tieto voľby dvanáste v poradí.  Podľa odhadu štatistického úradu dnes mohlo v našej krajine hlasovať  viac ako 4 milióny 400 tisíc voličov.

Občania Európskej únie volia 751 poslancov Európskeho parlamentu, v našej krajine sme dnes volili 14 europoslancov z 31 politických subjektov.  Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie. O mandát sa v našej krajine sa uchádzalo 336 kandidátov, pôvodne ich bolo 348, dvanásti  sa   ale vzdali kandidatúry. 

Eurovoľby na Slovensku boli pokojné, bez vážnejších incidentov. Ústredná volebná komisia ale prijala viacero podnetov, ktoré sa týkali údajného porušenia volebného moratória na internete. Mnoho Slovákov žijúcich v zahraničí prišlo voliť na Slovensko, keďže sme jedna zo štyroch krajín únie, ktorej občania nemôžu voliť zo zahraničia elektronicky, alebo poštou.  

V eurovoľbách posledný krát vo svojom  úrade volil aj prezident Andrej Kiska.  Vyzval občanov, aby išli voliť proti extrémistom. Novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová tiež bola voliť a vyjadrila sa, že stojíme na križovatke z hľadiska budúcnosti a podoby únie. Vyjadrila aj vieru, že účasť bude vyššia, ako v minulosti.

Štatistický úrad Slovenskej republiky nebude po ukončení hlasovania na Slovensku zverejňovať priebežné výsledky. Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu budú zverejnené až v nedeľu po 23:00, po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách únie.

-js-