• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Jediný turčiansky rómsky kandidát do eurovolieb odvolil dopoludnia vo svojom volebnom okrsku

Kandidát Európskej demokratickej strany Ján Strkáč odvolil spolu s manželkou a dcérkou. Členom komisie zaželal pokojný priebeh volieb a vyslovil nádej, že aj Rómovia prídu voliť proti extrémizmu za lepšiu budúcnosť svojich detí.

Obyvatelia ulice Bambusky, ktorí sú najmä rómskeho pôvodu, volia v každých voľbách v okrsku na základnej škole Nade Hejnej v Jahodníkoch. Účasť martinských Rómov v akýchkoľvek voľbách je však tradične nízka. Vo volebnom okrsku 11. v základnej škole Nade Hejnej v mestskej časti Jahodníky je registrovaných celkovo 1075 voličov. Z toho počet rómskych voličov z Bambusiek, ale aj ulice Na Kameni je okolo 300. Účasť Rómskych voličov v tomto okrsku je mimoriadne nízka. V prvom kole prezidentských volieb bolo voliť 5 obyvateľov Bambusiek a v druhom kole bola účasť mierne vyššia.

Podľa členov okrskovej volebnej komisie bola celková účasť v posledných, prezidentských voľbách v tomto okrsku cez 40 percent. Členovia komisie podľa priebežnej účasti odhadli, že v dnešných eurovoľbách môže byť účasť vyššia.

V Turci je celkom 139 volebných okrskov, 107 z nich je v okrese Martin a 32 v okrese Turčianske Teplice. V zoznamoch voličov je v Turci zapísaných okolo 93 700 voličov.

 

Ján Schneider