• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prečo treba voliť v eurovoľbách

Možno aj preto, že naša krajina drží smutný  rekord z minulých eurovolieb.  Zo všetkých krajín únie bola u nás najnižšia účasť, len niečo cez 13 percent oprávnených voličov. Slováci si zrejme neuvedomujú, že až 60 percent všetkých verejných investícií v našej krajine  je financovaných zo štrukturálnych fondov európskej únie.

Naše členstvo v únii je pre našu krajinu jednoznačným a neodškriepiteľným prínosom. Bez financovania z eurofondov by sme nemali za čo stavať a rekonštruovať cesty a diaľnice. Ale aj nemocnice, školy, škôlky...Bez podpory financií z Únie by naša krajina nemala šancu fungovať tak, ako treba. Neexistovali by ani projekty, ktoré sa snažia pomáhať všetkým odkázaným, marginalizovaným, áno, aj Rómom.  Prínosy únie uľahčujú život každému euroobčanovi a samozrejme aj každému jednému občanovi Slovenskej republiky.  Paradoxom je, že aj mnohí naši slovenskí politici, jeden z nich je dokonca europoslanec a tlačí sa tam opäť, majú voči únii až deštruktívne  postoje. No a nesmieme zabúdať aj na to, že nielen na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách únie kandidujú  do europarlamentu extrémisti. Ľudia, ktorí chcú európsky projekt rozložiť a znefunkčniť,  a spoločný európsky dom zbúrať.  U nás dokonca aj takí, ktorí burcovali za vystúpenie Slovenska z únie. Preto sú voľby do Európskeho parlamentu mimoriadne dôležité a bolo by naozaj dobre pre všetkých občanov Slovenska, aby zvolili kvalitných a zodpovedných slovenských europoslancov.

Občania Európskej únie volia 751 poslancov Európskeho parlamentu, v našej krajine volíme 14 europoslancov.  Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie. O mandát sa v našej krajine uchádza 336 kandidátov z 31 politických subjektov.

 

Ján Schneider