• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rómovia z celého Slovenska oslávili Medzinárodný deň rómskeho odboja zverejnením manifestu

Rómovia z celého Slovenska oslávili Medzinárodný deň rómskeho odboja zverejnením manifestu

Košice – Vo štvrtok 16. mája rómski starostovia, poslanci a aktivisti z  iniciatívy Opre Roma - Rómovia za lepšie Slovensko a Európu apelovali na jednotu Rómov na Slovensku. Manifest je formuláciou očakávaní najmä smerom ku kandidátom do Európskeho parlamentu. Manifest Rómov žijúcich na Slovensku bol zverejnený symbolicky v pamätný deň  Rómskeho odporu, ktorý pripomína vzburu Rómov vo fašistickom koncentračnom tábore Osvienčim.

Neformálna iniciatíva Opre Roma - Rómovia za lepšie Slovensko združuje rómskych poslancov miestnych a mestských zastupiteľstiev, aktivistov, rómske organizácie, ale aj priateľov Rómov. Jej cieľom je okrem iného apelovať aj na predstaviteľov politických strán, ktoré zabúdajú plniť predvolebné sľuby týkajúce sa rómskej agendy. Na slávnostné predstavenie manifestu pozvali ľudia z iniciatívy Opre Roma - Rómovia za lepšie Slovensko a Európu aj predstaviteľov takmer všetkých slovenských politických strán, okrem extrémistických. Pozvanie prijali iba rómski aj nerómski kandidáti do europarlamentu štyroch politických strán: Európskej demokratickej strany, NAJ – nezávislosť a jednota, Progresívne Slovensko a OĽANO. Z nich sa ako jediný odmietol podpísať pod manifest Peter Polák, kandidát strany OĽANO, čo vyvolalo nevôľu u väčšiny zúčastnených. Vystúpenia ostatných kandidátov vyvolali potlesk a aj zaujímavú diskusiu.

„Myslím si, že naša otázka dnes musí byť takáto: kto je príčinou toho, že nielen na Slovensku, ale aj v Európe nastupujú extrémisti? Kto im dal priestor? Tí istí ľudia, ktorí majú politickú moc a peknými rečami maskujú svoju zodpovednosť. My potrebujeme mať silnú Európu, ale aj silných lídrov“, povedal predseda Európskej demokratickej strany a kandidát do europarlamentu Antonio Parziale. „Ja som tiež menšina, som Talian, žijem na Slovensku 38 rokov a viem, čo je to diskriminácia. Poznám túto problematiku a aj preto na našej kandidátke do europarlamentu  má miesto rómsky kandidát Ján Strkáč,“ dodal Parziale.   

Aj ostatní rečníci na podujatí v krásnych priestoroch Auly v Košiciach apelovali, že proti extrémistom treba postaviť schopných kandidátov, ktorí majú šancu v Eurovoľbách uspieť.

„Pýtali ste sa, koho teda z viac než dvadsiatich rómskych kandidátov v eurovoľbách treba voliť? Je to vaša slobodná vôľa a rozhodnutie, treba sa rozhodovať srdcom, ale aj s rozumom. A hlavne treba prísť k urnám a nezahodiť svoj hlas!“ zdôraznil kandidát Európskej demokratickej strany Ján Strkáč.

Manifest Rómov žijúcich na Slovensku do jeho zverejnenia podpísalo viac než 4000 Rómov aj nerómov a podpisy stále pribúdajú. Neformálna, apolitická iniciatíva Opre Roma - Rómovia za lepšie Slovensko okrem rómskych starostov, poslancov obecných či mestských zastupiteľstiev, spojila pre spoločnú rómsku vec aj viaceré rómske organizácie, ich predstaviteľov a mnohých priateľov Rómov.  Iniciatíva je súčasťou medzinárodného hnutia a podobný program sa uskutočňuje v ďalších siedmich krajinách. Snahu iniciatívy Opre Roma o to, aby bol rómsky hlas v našej krajine hlasnejší a snáď aj vypočutý, podporujú ľudia, ktorým nie je ľahostajný život Rómov a rozvoj našej krajiny, aj Európy.

OPRE ROMA!

-js-