• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Kotlebove hliadky v Dobšinej

 

 

 

 

Napätie v Dobšinej spustila brutálna vražda 28-ročného muža. Róm Ondrej K. si ho počkal pred krčmou, z ktorej ho personál s pomocou obete  pred tým vyhodil. Mladého futbalistu Štefana  potom dobil drevenou latou na smrť.

Hliadok je plné mesto. Hliadkuje štátna polícia, hliadkujú Rómovia cez projekt Ministerstva vnútra SR platený z eurofondov /miestna občianska poriadková služba ďalej len skratka MOPS/  , hliadkuje mestská polícia, hliadkuje aj samozvaná domobrana parlamentnej Ľudovej strany Naše Slovensko. Vitajte v Dobšinej. Vitajte v meste, kde v súčasnosti pôsobí najviac hliadok, ale pocit bezpečia tam má málokto.

Polícia vidí v kotlebových hliadkach politickú propagandu, miestni hovoria o pomoci a Rómovia zas o provokácii a nových konfliktoch. Pätica mužov postáva pri betónovom kvetináči na námestí v Dobšinej. Hliadkujú. Pozorne sledujú okolie. Jeden má na sebe bomberu, druhý zelenú mikinu s názvom politickej strany. O necelých 50 metrov ďalej, popri budove mestského úradu, prechádzajú dvaja hliadkujúci Rómovia v reflexných vestách/MOPS/.Na druhej strane námestia je stanica mestskej polície, kde sa do ulíc chystajú dvaja mestskí policajti.

Piati muži od kotlebovcov nie sú príliš zhovorčiví. Odpovedá jeden z nich protiotázkou, keď sa ich pýtame, prečo sú tu. „Vy to neviete?“ Kotlebovská hliadka nás posiela za obyvateľmi mesta a vedením strany. „Ich sa spýtajte, načo sme tu.“ Sivovlasý muž hovorí, že ľudia ich hliadky v meste potrebujú. Nedočkali sme sa však odpovede, čo za dva týždne pôsobenia v Dobšinej vlastne riešili. Skúpy na slovo bol aj podpredseda ĽSNS Milan Uhrík. „Otázky som si prečítal, ale po dohode s našimi právnikmi nebudeme na ne odpovedať,“ odbil nás Uhrík.

Košická polícia vidí v hliadkach viac propagandu ako bezpečnostnú zložku, zatiaľ ich aj oni len sledujú. Žiadny incident od spustenia hliadok nezaznamenali.„Je potrebné poznamenať, že pohyb týchto osôb pravdepodobne smeruje predovšetkým k prezentácii a zviditeľnení sa sympatizantov politickej strany,” reagovala hovorkyňa košických policajtov Lenka Ivanová.

Ako nám potvrdila, policajti po vražde navýšili počet svojich ľudí v meste.„K presným počtom sa však z taktického hľadiska vyjadrovať nebudeme,” poznamenala hovorkyňa. Zároveň odmietla, že by situáciu v Dobšinej nejako zlepšili kotlebovci v uliciach. „Počet zásahov zo strany Policajného zboru sa nezvýšil, bezpečnostná situácia je rovnaká. V meste je pokojná a stabilizovaná situácia,” dodala.

Postaršieho muža v mikine ĽSNS nepozná ani známy „lovec extrémistov“ Ján Benčík.

 Po uliciach nepochodujú rovnakí ľudia. Niektorí sú z Dobšinej, iných nepoznajú ani muži z rómskych hliadok. Podľa  chlapov z MOPS  hliadky ĽSNS len provokujú Rómov a vytvárajú v  meste napätie.

 „A vy si myslíte, že sa v meste niečo zmení?” pýtame sa krčmárky Veroniky. Nesúhlasne pokrúti hlavou a rezignovane sa na nás pozrie: „Neviem”. Priznáva však, že v mestečku je odvtedy väčší pokoj.

Dobšinský vajda Marián Bubenčík  od vraždy má hlavu v smútku. Tri roky pracuje vyše desať hodín denne, všetku prácu teraz zničila vražda Štefana.

V minulosti skúšali kotlebovci hliadky vo vlaku, dnes sú to ulice Dobšinej. Nie je to však všetko. Dobšiná teraz už bojuje aj o svoju povesť.

Zdroj : Press TV, Aktuality.sk