Od 1.1.2019 musia všetci zamestnávatelia o tom informovať úrad práce, inak im hrozí pokuta do výšky 300 eur. " />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Voľné miesta musia podnikatelia povinne hlásiť úradu práce

Od 1.1.2019 musia všetci zamestnávatelia o tom informovať úrad práce, inak im hrozí pokuta do výšky 300 eur.

Bratislava -  Okrem výšky platu musia firmy a podnikatelia povinne zverejňovať informáciu o tom, že hľadajú zamestnanca. Vďaka týmto informáciám bude pomoc zo strany Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) účinnejšia pre uchádzačov o zamestnanie. Úrad musí evidovať všetky pracovné miesta, ktoré sú voľné a tým pádom bude lepšie poznať trh práce.

Novela zákona platí nielen pre novovzniknuté miesta, ale aj pre tie, ktoré sa uvoľnili a firma alebo živnostník na ne hľadá náhradu.

Pre ÚPSVaR sú podstatné údaje o aké pracovné miesto ide. Na webovej stránke ústredie práce zverejnilo formulár, ktorý by mal každý zamestnávateľ vyplniť. Nazýva sa „nahláška voľných pracovných miest “ a musí obsahovať nielen údaje o zamestnávateľovi ale napríklad aj to, či ide o pracovný pomer na určitý čas, dátum nástupu, hrubú aj hodinovú mzdu , informáciu, či ide o prácu na zmeny, aký bude mať zamestnanec pracovný čas, ale taktiež to, či sú poskytované benefity v podobe príspevku na dopravu a ubytovanie .

Hoci ide o pomerne malú zmenu v zákone, týka sa však prakticky všetkých zamestnávateľov. Zamestnávateľ bude mať možnosť požiadať Úrad práce o pomoc pri hľadaní nového zamestnanca. „Bude jednoduchšie identifikovať zamestnania s nedostatkom pracovnej sily, “ informovala Jana Lukáčová, hovorkyňa ÚPSVaR.

 

Zdroj: SME.sk