• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Nacionalisti a neofašistickí prívrženci demolovali v Bulharsku rómske domy a byty

Gabrovo - Po protirómskych  protestoch, ktoré nasledovali po bitke v obchode, boli v uliciach bulharského mesta Gabrovo do ulíc nasadené stovky policajtov.

Napätie v meste vzrástlo po tom, čo mali traja  Rómovia napadnúť zamestnanca obchodu. Podľa bulharskej národnej  televízie boli títo traja muži políciou zadržaní a v policajnej väzbe strávili 24 hodín. Bez obvinenia sudcu boli prepustení na slobodu, čo vyvolalo rozhorčenie miestnych obyvateľov. Protest zvolaný prostredníctvom sociálnej siete vygradoval do okamihu, keď sa dav protestantov pokúsil preniknúť do budovy polície. Demonštranti začali tvrdiť, že polícia chráni útočníkov. Potom sa presunuli k domom, kde bývajú Rómovia a začali ich domy demolovať.

Ako informoval server shilfa.com, majú miestni Rómovia veľký strach nielen o svoj majetok, ale aj o svoj život a životy svojich detí. Škola, ktorú navštevujú rómske deti bola zatvorená. Po demonštrácii v meste Gabrovo,  ostali na uliciach črepy rozbitých okien... Polícia napätú situáciu v meste umravnila. V meste  naďalej ostali  väčšie počty policajtov, aby dohliadali na poriadok.   

Autor. Jozef Kmeťo