Požiar Chrámu Matky Božej sa hasičom podarilo po 15-tich hodinách zlikvidovať. Hlavnú konštrukciu dómu sa podarilo zachrániť, a tak je možná jej obnova.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Na obnovu Notre-Dame sa rozhodli prispieť aj vo Vlkolínci

Paríž – Svetoznámy Chrám Matky božej v Paríži zachvátil požiar. Vypukol v pondelok podvečer a podľa predbežných informácií zrejme súvisí s prebiehajúcimi renovačnými prácami. Francúzsky prezident  Emanuel Macron v prejave k národu vyjadril želanie, aby bola katedrála obnovená do piatich rokov.

Zábery horiacej katedrály Notre-Dame doslova obleteli celý svet.  Francúzsky prezident v prejave k národu ocenil aj prácu hasičov, ktorí v snahe zachrániť pýchu Francúzska veľmi riskovali. Podľa prezidenta tento požiar pripomína, že história sa nezastavila a stále budú existovať prekážky, ktoré treba prekonávať. Macron zdôraznil, že Francúzsko počas svojich dejín postavilo mestá, prístavy, kostoly. Mnohé vyhoreli a boli zničené. Vždy a znova však boli postavené. Požiar Notre-Dame podľa francúzskeho prezidenta poukázal na schopnosť Francúzov sa mobilizovať a zjednotiť, aby zvíťazili.

Požiar celosvetovo významného historického skvostu vyvolal na internete doslova tsunami falošných, klamlivých hoaxových správ a aj spikleneckých teórií.

Fakty sú ale jasné. Požiar vypukol v pondelok podvečer a hasičom sa ho podarilo zlikvidovať v utorok dopoludnia. Odborníci okrem zisťovania príčin požiaru zabezpečujú aj bezpečnosť požiariska a zamerajú sa aj na statiku stavby. Podľa aktuálnych informácií boli v katedrále všetky protipožiarne opatrenia v poriadku. Veľkú časť cenných historických, liturgických a umeleckých predmetov sa podarilo zachrániť. Oheň nezničil ani rozetové vitrážové okná a ušetril aj obrovský chrámový organ. Na obnovu katedrály Notre-Dame sa bleskovo vyzbierali stovky miliónov euro  z celého sveta.

Prispieť sa rozhodlo aj mesto Ružomberok, pod ktorý patrí unikátna obec Vlkolínec. 

Ten je jednou zo slovenských pamiatok, ktoré sú zapísané vo svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO. Preto sa rozhodli, že aspoň symbolickou sumou, prispejú na opravu poškodenej katedrály Notre-Dame.

Chcú venovať sumu vstupného, ktorú vyzbierajú počas predĺženého veľkonočného víkendu. 

„Nerobím si ružové okuliare, vstupné nebude robiť veľa. Podstatné je ale si uvedomiť fakt, že aj Notre Dame, aj Vlkolínec sú v zozname UNESCO spolu s ostatnými stovkami pamiatok. Mám za to, že by sa mali všetky pamiatky práve teraz zachovať sestersky a pomôcť,“ píše hovorca mesta Ružomberok Viktor Mydlo.

Jeho cieľom je prehovoriť všetky slovenské miesta zapísané v UNESCO, aby sa zachovali rovnako. „Chceme vyslať správu do sveta, že počas tejto tragédie sme všetci spolu,“ dodáva Viktor Mydlo.

Mesto Ružomberok nie je jediné, ktoré potvrdilo venovanie vstupného z Vlkolínca. Zapojí sa aj Leštinský kostolík či Kostolík v Tvrdošíne.

Jozef Kmeťo