V preplnenom oceáne médií, v záplave tých nemainstreamových, sa dá vyloviť aj niekoľko jedinečných kúskov. 

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Redakcia R1 a Rádio R1 sa snažia nezávisle informovať o Rómoch

V preplnenom oceáne médií, v záplave tých nemainstreamových, sa dá vyloviť aj niekoľko jedinečných kúskov. 

Inak to nie je ani v našom malom slovenskom zálive globálneho mediálneho oceánu. Výrazne profilovanými solitérmi sú aj rómske internetové médiá Redakcia R1 a Rádio R1. Obe pôsobia v slovenských mediálnych vodách od roku 2007. Ich zakladateľom a vedúcou „silou“ je Jozef Kmeťo. Mnohí ho poznajú, mnohí nie, za týmto „obrovským“ človekom je ale obrovská práca a zatiaľ nezlomený entuziazmus. Rádio a Redakciu R1 zakladal ako svoje hobby a hračku, časom si však z toho vypestoval závislosť. Čistý „rojko“, ktorý stále neprestal snívať svoje sny a premieňať ich na realitu, aj keď to niekedy trvá dlhšie. Možno aj preto, že vždy bolo a stále je mnoho ľudí, ktorí mali a majú tendenciu jeho sny pošliapať. „Som človek, ktorý si ide tvrdo za svojím cieľom a to zo sebou prináša moju výbušnosť, emócie, slzy, aj smiech...,“ vyznal sa Jozef Kmeťo.

Dokázal však postaviť rešpektované rómske médiá. Rádio R1 a Redakcia R1 sa predovšetkým snažia profilovať ako médiá, vypĺňajúce jednu z dier mienkotvorného názoru. Svojsky, aj s osobnými výpoveďami, úvahami, vyslovením vlastného názoru. „Sme predovšetkým o slobode názoru, a aj o slobode jedinca ako takého. Priestor u nás majú aj otvorené spovede, ktorým sa iné médiá nevenujú. Sme Vox populi, sme hlas ľudu, sme hlas vás všetkých a píšeme a hovoríme o tom, čo si sami medzi sebou často krát aj poviete, len vám chýba odvaha to povedať nahlas. U mňa osobne je popritom všetkom zásadne dôležitá aj zodpovednosť. Voči sebe, ale aj voči čitateľom a poslucháčom,“ vysvetlil Kmeťo.

Redakcia R1 a Rádio R1 s odvahou otvárajú a sú pripravené otvárať aj vážne kauzy, ktoré súvisia so životom Rómov na Slovensku. Obe média sa za roky pôsobenia postupne profesionalizujú, čo je viditeť aj v spätnej väzbe čitateľov a poslucháčov. Redakcia R1 v minulom roku zaznamenala takmer miliónovú návštevnosť čitateľov. Rádio R1 sa dramaturgiou tiež postupne vyprofilovalo a okrem špecifického spravodajstva a hovoreného slova so zameraním na cieľovú rómsku skupinu poslucháčov má aj špecifický playlist. Nejde teda už len o rómsku hudobnú tvorbu, na báze širokého spektra žánrov, ako je barový štýl, funky, džez, či pavlovský štýl. Vo vysielaní sa objavuje aj domáca a zahraničná nerómska hudobná tvorba. Vysielane je popretkávané aj rôznymi špecializovanými hudobnými blokmi, venovanými hudbe minulých desaťročí, či noviniek z rómskej hudby. Samozrejme aj blokmi rozhovorov a informácií z rómskej komunity a správ z domova a zo zahraničia. Rádio R1 a Redakcia R1 sú teda špecifické médiá, ktoré napriek všetkému svojsky idú za svojím snom a cieľom.

Ján Strkáč, Ján Schneider