Čakacie doby na oddeleniach dokladov za posledný mesiac výrazne stúpli, ešte stále však nejde o vrchol tzv. pasovej sezóny.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Občiansky preukaz či pas si ešte stále vybavíte v relatívne komfortnom čase

Čakacie doby na oddeleniach dokladov za posledný mesiac výrazne stúpli, ešte stále však nejde o vrchol tzv. pasovej sezóny.

BRATISLAVA – Aj napriek tomu, že čakanie na oddeleniach dokladov za posledný mesiac výrazne stúplo, obyvatelia stále majú ďaleko od toho, ktoré budú musieť absolvovať ak, si nechajú vybavenie cestovného pasu či občianskeho preukazu na vrchol tzv. pasovej sezóny. Tá sa už začala prejavovať. Kým vo februári sa na najvyťaženejšom klientskom centre na Tomášikovej ulici v Bratislave čakalo v priemere 14 minút, dnes je to už 20 minút. Rovnaké je to aj v ostatných krajských mestách. O doklad môžu obyvatelia požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov, napríklad vo väčšine menších okresných miest sa v týchto dňoch čaká v priemere 5 – 8 minút. Bratislave Ministerstvo vnútra odporúča využiť služby oddelenia dokladov v Ružinove, kde budete čakať oveľa kratšie ako v KC na Tomášikovej ulici.

Pasová sezóna trvá až do konca prázdnin. Ak si teda cestovné doklady začnú Slováci vybavovať až cez toto rušné obdobie, na oddeleniach dokladov či v klientskych centrách budú čakať oveľa dlhšie. Navštíviť pracoviská čo najskôr odporúča ministerstvo aj tým, ktorí si chcú vybaviť či aktivovať občiansky preukaz, prípadne aj bezplatne požiadať o elektronický podpis. Výzva sa však týka najmä rodičov detí plánujúcich zahraničnú dovolenku, na ktorú každý maloletý potrebuje vlastný pas. V týchto dňoch žiadosti o doklad pre dieťa prijmú aj vybavia bez stresov z čakania. Cestovný pas by si mal však skontrolovať každý, pretože mnohé krajiny od zahraničných návštevníkov vyžadujú, aby ich cestovné pasy mali platnosť napríklad pol roka pred odchodom z krajiny.

Ak občianskemu preukazu končí platnosť, o nový je možné bezplatne požiadať už 180 dní pred jej ukončením, vyhotovený občiansky preukaz je tiež možné doručiť na ktorékoľvek oddelenie, prípadne za poplatok doručiť kuriérom na akúkoľvek adresu. O nový cestovný pas či občiansky preukaz sa dá požiadať na ktoromkoľvek z 84 pracovísk dokladov na Slovensku nezávisle od miesta pobytu.