Každý národ má osobnosti, na ktoré je právom hrdý. Výnimkou nie sú ani Rómovia. Vernisáž bude v stredu 10. apríla.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

VIDEO: V Etnografickom múzeu SNM otvoria výstavu venovanú rómskym osobnostiam

Každý národ má osobnosti, na ktoré je právom hrdý. Výnimkou nie sú ani Rómovia. Výstava nazvaná Galéria 25 rómskych osobností predstavuje ľudí, ktorí sa svojím životom a prácou zaraďujú medzi elitu rómskeho spoločenstva. Tieto osobnosti treba pripomínať nielen v súvislosti s dnešným Svetovým dňom Rómov.

Pôvodný koncept rovnomennej výstavy Múzea kultúry Rómov na Slovensku z roku 2011 sa rozrástol o štyri nové medailóny a Galéria rómskych osobností dnes predstavuje 25 významných Rómov.

Viacerí z nich aktívne pôsobili či pôsobia v oblasti skvalitňovania života rómskych komunít na Slovensku, boji proti predsudkom, prejavom xenofóbie a rasizmu. Ide o ľudí, ktorí prispeli k uchovaniu a rozvoju kultúrneho dedičstva Rómov, ale zapísali sa aj do dejín a kultúrneho života Slovenska. Výstavný projekt, ktorý bude v budúcnosti obohatený o ďalšie výrazné osobnosti, pozitívne buduje etnické povedomie Rómov a prispieva k poznaniu života týchto na Slovensku málo poznaných osobností.

Ich osudy môžu návštevníci spoznať v Etnografickom múzeu v Martine na Malej Hore od 11. apríla do 30. júna. Vernisáž výstavy bude v stredu 10. apríla o 16-ej hodine v budove Etnografického múzea.

- js -