Čestné uznanie mu vyslovilo niekoľko združení.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rómske spolky ocenili známeho aktivistu Jozefa Mikera

Čestné uznanie mu vyslovilo niekoľko združení.

Známy rómsky aktivista Jozef Miker bol v rámci osláv Medzinárodného dňa Rómov ocenený rómskymi organizáciami za celoživotný prínos pre rómsky národ. Čestné uznanie mu vyslovili Asociácia rómskych predstaviteľov Libereckého kraja, Raw spolok, Roma Tanvald, Comunites, Nabank a ďalší.

"Jožko si ocenenie zaslúži, veľakrát sa postavil nacistom pri ich demonštráciách alebo sa pripútal k plotu v Letech u Písku, keď jeho združenie Konexe požadovalo od vlády odkúpenie ošipárne, aj napriek tomu, že mu to jeho zdravie nedovoľovalo. Presadzuje tiež Rómov v Pirátskej strane. A mrzelo nás, že si všetci klopkali na rameno a na neho sa zabudlo" povedal pre server Romea.cz Jan Cverčko z Asociácie rómskych predstaviteľov Libereckého kraja.

Jozef Miker pomáhal aj Rómom v Krupce aj inde. Napríklad založil rapovú skupinu, len aby sa chlapci nepotĺkali po uliciach, radil a pomáhal ľuďom s úradmi, bývaním, atď. Presadzuje tiež vzdelávanie rómskych detí, aj keď občas narážajú na nepochopenie škôl aj rodičov. Dnes okrem toho pomáha bezdomovcom v spolku Zdarmáci, ktorý ľuďom bez domova varí a rozdáva jedlo. "Vždy sa snažil každému pomáhať, aj v momente, keď pomoc potreboval sám, ale jeho hrdosť mu nikdy nedovoľovala o pomoc požiadať. Pre Rómov je vzorom," dodal Jan Cverčko.

Jozef Miker trpí chronickým zápalovým ochorením hlavne chrbtových stavcov. "Je to krásne," odpovedal Jozef na otázku, ako sa vďaka oceneniu cíti. „Je to po prvý raz, kedy som dostal nejaké ocenenie. Bol som síce nominovaný na cenu Roma Spirit, ale boli tam lepší," prezradil.

Prečo ho vlastne ženie dopredu pomoc ľuďom ako celoživotné krédo odpovedať presne nevie.  „Mám rád ľudí a cítim povinnosť pomôcť ,niekomu, kto to potrebuje. Ale tiež som nespokojný s tým, že jedni musia byť na úplnom dne, aby sa iní mohli topiť v miliónoch a miliardách. Prekáža mi tiež, že kadekto odsudzuje Rómov, aj keď o nich skoro nič nevie,“ prezradil Miker. 

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/romske-spolky-ocenily-znameho-aktivistu-jozku-mikera

Zdroj: romea.cz