Obvinení sú dvaja ľudia.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Polícia rieši v okrese Revúca ďalšie prípady drogy herba

Obvinení sú dvaja ľudia.

TORNAĽA/GEMER – Dva prípady drogovej trestnej činnosti v súvislosti s drogou herba rieši aktuálne polícia v okrese Revúca. Informovala o nich hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová. „Polícia v Tornali začala v januári trestné stíhanie vo veci drogovej trestnej činnosti. V závode v Tornali muž v plecniaku neoprávnene prechovával na vlastnú potrebu v mikroténovom vrecku neznámu zelenú sušinu,“ uviedla Faltániová.

Zaistená látka bola zaslaná na expertízne skúmanie. „Expertíza potvrdila, že rastlina s hmotnosťou 0,505 gramu obsahuje prítomnosť látky 5-fluoro-ADB, syn. 5-fluoro-MDMB- PINACA, ktorá je jednou z nových syntetických látok s psychoaktívnym účinkom. Ide o zakázanú látku, ktorá je všeobecne známa ako herba,“ konkretizovala hovorkyňa.

Na základe výsledkov expertízy poverený príslušník už obvinil 24-ročného muža z obce Kráľ v okrese Rimavská Sobota z prečinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. „Za tento prečin hrozí trest odňatia slobody až na tri roky,“ podotkla Faltániová.

Druhý prípad vyšetruje podľa jej slov polícia v Revúcej, kde vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia toxikománie. Týka sa osoby, ktorá si minimálne od júla 2018 až doposiaľ na presne nezistenom mieste pravidelne, najmenej dvakrát týždenne, zadovažovala a následne prevážala do obce Gemer drogu herba. „Látku prechovávala aj v mieste svojho bydliska v obci Gemer. Formou predaja ju šírila užívateľom v dedine po päť eur za jednu dávku. Zaistená látka bola zaslaná na expertízne skúmanie a v súčasnosti čakáme na výsledky expertízy,“ uzavrela hovorkyňa.

Vekovú skupinu predávajúcich osôb tvoria podľa polície prevažne dospelé osoby, respektíve mladistvé osoby. Droga slangovo označená ako herba je pre svoju cenovú dostupnosť takzvanou drogou chudobných.

Zdroj: PZ SR