Za rómsku vlajku medzi oficiálnymi emoji symbolmi, používanými na internete, vznikla petícia.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Medzi emotikonmi na internete chýba rómska vlajka

Za rómsku vlajku medzi oficiálnymi emoji symbolmi, používanými na internete, vznikla petícia.

Unicode konzorcium dostalo petíciu, ktorú inicioval European Roma Rights Centre. Konzorcium spravuje tzv. Unicode Standart, dnes už celosvetovo zdieľaný a používaný všetkými sociálnymi sieťami. Unicode konzorcium vydalo 14. marca 2019 aktualizovaný v poradí už 12. zoznam emoji symbolov, na ktorom pribudlo a 50 nových emoji, mimo iné aj leňochod, plameniak, kocka ľadu alebo wafle. Rómska vlajka ale na zozname stále chýba, a práve to sa ERRC snaží petíciou zmeniť.

Novú emoji nemôže vytvoriť svojvoľne len tak hocikto. Aby mohla byť používaná a zdieľaná naprieč programami a sociálnymi sieťami, musí jej Unicode konzorcium prideliť vlastný kód. Taký kód má každý tzv. smajlík, ktoré dnes už bežne používame. Napr. kód klasického usmievajúceej sa žltej tváre je 1F642. Rómska vlajka na svoj vlastný jedinečný kód ale stále čaká.

Podľa webovej stránky konzorcia je celé financované len členskými poplatkami, pričom členstvo v Unicode konzorciu je otvorené pre organizácie a jednotlivcov kdekoľvek na svete, ktorí podporujú Unicode Standard a chcú si pomáhať pri jeho rozširovaní a implementácii. „Petíciu som podpísala, pretože vnímam za veľmi dôležité premietnutie rómskej identity alebo povedzme našej národnej hrdosti aj do on-line sveta. Elektronická komunikácia je neoddeliteľnou súčasťou našich životov, rovnako ako naša vlajka je súčasťou našej identity, nášho rómstva.  Je preto pre mňa veľmi dôležité, aby toto uznanie prešlo aj na naše  obrazovky, do našich správ a celkovo do on-line sveta, v ktorom teraz trávime veľa času,“ uviedla pre server Gabriela Hrabaňová, riaditeľka organizácie ERGO Network a jedna zo signatárok petície.

Unicode Consorcium je organizácia so sídlom v Kalifornii, založená v roku 1991 pre vývoj, rozširovanie a podporu používania tzv. Unicode Standardu. Ten za pomoci univerzálnych kódov špecifikuje reprezentáciu textu v moderných softwarových produktoch a štandardoch. Členmi konzorcia sú mnohé významné korporácie a organizácie z počítačového priemyslu a z informačných technológií ako sú Adobe Systems, Apple, Microsoft, Google, IBM a ďalšie.

Zdroj: romea.cz