Múzeum rómskej kultúry vybralo firmu, s ktorou pripraví architektonickú súťaž na nový pamätník.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V Letech u Písku pribudne nový pamätník rómskych obetí

Múzeum rómskej kultúry vybralo firmu, s ktorou pripraví architektonickú súťaž na nový pamätník.

Múzeum rómskej kultúry vybralo firmu ONplan, s ktorou teraz chystá dvojkolovú architektonickú súťaž. Z tej by mal vzísť víťazný návrh podoby pamätníka v Letech u Písku. Prvé kolo súťaže by sa malo uskutočniť v septembri 2019. Podľa servera Romea.cz to potvrdila hovorkyňa múzea Lucie Horáková. "Spolupráca vzišla z výsledkov výberového konania na prípravu a organizáciu architektonickej súťaže. Táto pražská spoločnosť má skúsenosti z oblasti prípravy súťaží, aj v oblasti zapojenia verejnosti či zainteresovaných skupín a stakeholderov," uviedla.

V súčasnosti sa konajú prípravy na spracovanie zadania a formulácie konceptu pamätníka. Vyhlásenie súťaže sa plánuje na jeseň. Múzeum rómskej kultúry zároveň pripravuje výberové konanie na archeologický prieskum. "Predpokladáme vyhlásenie v termíne apríl – máj. Záleží na určitých administratívnych procedúrach Ministerstva kultúry," upresnila hovorkyňa múzea.

Samotné zbúranie ošipárne by podľa skorších správ malo až bude Múzeum poznať víťazný návrh pamätníka. Môže sa totiž stať, že niektorá z budov bude do pamätníka zakomponovaná. Na mieste by malo vzniknúť návštevnícke centrum s expozíciou, s vystavenými archeologickými nálezmi a prednáškovou sálou pro školy a skupinové výpravy. 

Nový pamätník by sa mal verejnosti otvoriť v roku 2023. Štát vyčlenil na zbúranie ošipárne 111 miliónov korún. Výstavbu pamätníka budú financovať Nórske fondy predpokladanou čiastkou 1,5 miliónov eur, čo je takmer 40 miliónov korún. Táto čiastka by mala pokryť novú výstavbu aj s následnou prevádzkou až do roku 2024, potom by malo financie na chod poskytovať zo svojho rozpočtu Ministerstvo kultúry.

Pamätník má vzniknúť na mieste, kde bol za druhej svetovej vojny zriadený rómsky koncentračný tábor. V 70. rokoch tam boli postavené ošipárne, o ich odstránenie sa po roku 1989 viedli dlhoročné spory.  Nakoniec ošipárne kúpil štát za 450,814.796 korún. Súkromná firma AGPI ošipárne vyprázdnila v marci 2018 a do správy potom miesto dostalo Múzeum rómskej kultúry.  

Zdroj: romea.cz