Tento rok po prvýkrát usporadúva oslavy Česká filharmónia.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Česko sa pripravuje na Medzinárodný deň Rómov

Tento rok po prvýkrát usporadúva oslavy Česká filharmónia.

PRAHA – Česká filharmónia v réžii speváčky zbormajsterky Idy Kelarovej tento rok po prvý raz v pražskom Rudolfine usporadúva oslavy Medzinárodného dňa Rómov. Rómsku kultúru predstaví návštevníkom koncertného programu, ale aj divákom Českej televízie účinkujúci z Českej a Slovenskej republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakúska. „Tri stovky muzikantov a spevákov budú oslavovať hudbu, nepoznám nič silnejšie ako hudba,“ povedala Kelarová, umelecká vedúca rómskeho detského súboru Čhavorenge.

Podľa nej by sa táto akcia by sa neuskutočnila bez vytrvalého úsilia týchto detí stále na sebe pracovať. „Som veľmi hrdá na naše deti z Čhavorenge, že dokázali dôjsť tak vysoko, a teší ma, že vďaka podpore Českej filharmónie budeme môcť osláviť Deň Rómov na tak váženom mieste, ako je Rudolfinum,“ dodala Kelarová.

V dňoch 7. a 8. apríla vo svetovej premiére Lelo Nika predstaví svoju kompozíciu pre dva akordeóny a symfonický orchester, zaznie tradičná hudba v podaní rumunskej kapely Taraf de Haidouks – Caliu či Cimbalovka Ivana Heráka, ale aj súčasná rómska hudba, napríklad zborové a sólové skladby Desideria Duždy alebo jazzového tria Ondreja Krajňáka, Mariana Ševčíka, Tomáša Baroša. Hosťami speváckych čísel Čhavorenge tiež budú rómske deti z Chrudimska a Vysokomýtska a detské zbory z celej ČR, ktoré sa zapojili do európskeho projektu EOLAB II.

Medzinárodný deň Rómov v Českej televízii

Koncert bude vysielať ČT ART v pondelok 8. apríla od 20:20. Sprievodný program pred koncertmi vyplní literárne čítanie, ktorého sa ujme Jan Cina. Zaznie poviedková tvorba nestora rómskej literatúry Andreja Giniho a za prítomnosti samotnej tvorkyne Ilony Ferkovej príbehy bezdomovca Kaštánka. Priestory Rudolfina rozoznie cimbalová muzika Ivana Heráka a oživí výstava mapujúca šesť rokov spolupráce Českej filharmónie a Čhavorenge.

Zdroj: romea.cz