Aké boli prvé reakcie víťazky aj porazeného kandidáta?

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Slovensko si vybralo svoju hlavu štátu

Aké boli prvé reakcie víťazky aj porazeného kandidáta?

BRATISLAVA – Maroš Šefčovič ešte pred finálnymi výsledkami priznal svoju porážku a vopred pogratuloval víťazke Zuzane Čaputovej. Tej predtým, v osobnom rozhovore povedal, že ju čaká dlhá a náročná cesta. Zároveň oznámil, že jej posiela kyticu kvetov, pretože ako prvá žena na poste hlavy štátu si ich zaslúži. "Rešpektujem túto voľbu, ktorá bola zrealizovaná, takisto repšpktujem voľbu obyvateľov Slovenska a aj naďalej budem reprezentovať záujmy Slovenska. Určite sa budem musieť vrátiť späť do Bruselu, vybral som si špeciálne neplatené voľno, musím sa pozrieť čo ma čaká, na to aké možnosti ma čakajú tam a neskôr budem zvažovať, čo všetko toto znamená, ako naložiť s dôverou ludí, ktorú mi preukázali, považujem to za veľmi silný záväzok, čo si mimoriadne vážim, zatiaľ však nemám nejaké presné plány, " prezradil ešte počas zrátavania hlasov Šefčovič. 

Podľa jeho slov je ho teší, že voľby dopadli civilizovaným spôsobom a na otázky ohľadom stranníckej politiky, takéto záujmy nemá. O ďalších päť rokov by však podľa svojich slov do takýchto volieb šiel určite znova. Z kampane si odnáša radosť, že mohol byť súčasťou tejto kampane a celkovej účasti na prezidentských voľbách. 

Víťazka Zuzana Čaputová počas prvých slov, ktorými sa prihovorila verejnosti, poďakovala za hlasy opäť v niekoľkých jazykoch nielen národnostných menšín. Tento post prijala podľa svojich slov s pokorou. "Budem s tými, ktorí mi dali hlas, ale budem aj s Vami, ktorých dôveru som si nezískala, ale budem sa o ňu naďalej snažiť pri výkone svojho mandátu. Som šťastná z tohto výsledku aj keď viem, že zajtra si zrejme prečítame mnoho jeho interpretácií, teší ma nielen víťazstvo, ale najmä to, že sa dá isť ísť do politického zápasu aj s vlastným názorom a získať dôveru aj bez agresívneho slovníka či podpásového útoku. Slovensko si pýta túto zmenu. Budem šťastná, ak si dnes povieme, je to lepšie, ako sme si mysleli. Vidíme, že je to túžba mnohých ľudí v spoločnosti. Netešme sa zo smútku súperov, ale tešme sa, že sa máme o koho oprieť a za čo sa postaviť. Hľadajme to, čo nás spája, poďme s ideami a hodnosťami, ktoré nás v tejto voľbe spojili, "uviedla v pripavenom príhovore víťazka volieb.

Na otázku novinárov, ako bude prípadne čeliť silnej koaličnej strane SMER-SD odpovedala: "Život ma naučil, že nie som zopodvedná za výsledok, ale len za podiel na ňom. Budem sa k oponentom snažiť pristupvať tak, aby som svoj podiel poňala zopovedne, cítim to tak, že ľudia ma zvolili aj z dôvodu, aby som sa o to pokúšala. Percentuálny výsledok bolo milé prekvapenie, myslela som že výsledok bude tesnejší, kampaň pred durhým kolom bola intenzívna, hlavne antikampaň, ale som potešená a je to, samozrejme, silný mandát," prezradila.

Čaputová zareagovala aj na to, aká bude je postupnosť či ďalšie kroky. "Plánujem sa stretnúť s predtviteľmi potilitckcch strán, hlavne s koalíciou v parlamente, čo cítim je hlavne agenda, ktorú bduem zastávať, moja prestava je nielen vybrať dobrého kandidtáta na Ústavný súd, ale ak to bude možné, tak vybrať aj lepší spôsob volby a menovania tohto kandidáta," uviedla. 

V čom bude inou ako Andrej Kiska, v čom sa má prejaviť jej slušnosť? "Pokial ide o slušnosť, snažila som aj počas kamapne priniesť trochu milý tón, nemám rada, ak politici nesú medzi sebou boje, nie som za osobné útoky či klamstvo, chcem priniesť vecný a upokojujuci tón a hľadanie prienikov medzi politkmmi. Moje témy sú determinované tým, kým som – že som právnička, takže takto je to v tej oblasti priorít. V proeuropskej otázke to vnímam voči Kiskovi ako kontinuitu. V témach práva a spravodlsivosti by som však chcela byť aktívnejšia, pretože ich považujem za kľúúčové v tejto spoločnosti," dodala na záver príhovoru Čaputová.