Slovensko bude mať po dvadsiatich rokov od zavedenia priamej voľby prezidenta v najvyššej funkcii ženu. Na svete je iba 11 ďalších žien vo funkcii prezidenta.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová: Pelikerav všetkým.

Slovensko teda bude mať po prvý raz vo svojej histórii na čele štátu ženu. Čaputová sa funkcie ujme 15. júna ako piata hlava štátu od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.

Účasť v druhom kole bola nižšia ako v prvom kole (cca 41 percent), čo mohli spôsobiť presvedčivé predvolebné prieskumy v prospech Zuzany Čaputovej, neochota voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina voliť jedného z dvoch zostávajúcich kandidátov, ale aj výnimočne pekné počasie.

"Palikerav. Príjmam toto vaše rozhodnutie s pokorou. Som šťastná z tohto výsledku. Teší ma víťazstvo, lebo sa uskutočnilo takto, čo málokto veril. Že sa dá vyhrať bez populizmu, či podpásových útokov. Verím, že táto zmena príde aj v eurovoľbách. Slovensko si pýta túto zmenu," konštatovala krátko pred polnocou Zuzana Čaputová.

Prvé kroky budú smerovať ku stranám vládnej koalície, aby si dohodli budúcu spoluprácu, keďže koalícia dispunuje legitímnou parlamentnou väčšinou. Predstavovala by si napríklad zmenu pri voľbe a menovania generálneho prokurátora budúci rok.

"Rozdelenie krajiny na dva znepriatelené tábory je podľa mňa iluzórne. Chcela by som spojiť ľudí na strane dobra proti zlu. Ostatné veci sú len otázkou vzájomnej diskusie a rešpektu," uzavrela novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

Funkcie sa ujme 15. júna 2019.