Sledujte s nami aj naďalej, čo sa deje počas druhého kola prezidentských volieb.

 

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Minúta po minúte: Druhé kolo prezidentských volieb

Sledujte s nami aj naďalej, čo sa deje počas druhého kola prezidentských volieb.

00:21 - S konštatovaním, že od 15. júna 2019 bude mať Slovensko prezidentku Zuzanu Čaputovú sa s vami lúčime a ďakujeme za pozornosť.

00:18 - Oficiálne výsledky druhého kola prezidentských volieb budú vyhlásené na tlačovej konferencii, ktorá bude v nedeľu 31. 3. 2019 o 12.00 hod

00:10 - "Palikerav. Príjmam toto vaše rozhodnutie voličov s pokorou. Som šťastná z tohto výsledku. Teší ma víťazstvo, lebo sa uskutočnilo takýmto spôsobom, čo málokto veril. Že sa dá vyhrať bez populizmu, či podpásových útokov. Verím, že táto zmena príde aj v eurovoľbách. Slovensko si pýta túto zmenu," konštatovala krátko pred polnocou novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová.

23:55 - Maroš Šefčovič nevylúčil, že by o päť rokov kandidoval znovu za prezidenta. "Služba krajine, je to najlepšie, čo človeka môže postretnúť," uviedol.

23:45 - "Posielam Zuzane Čaputovej kyticu, lebo si ju ako prvá prezidentka zaslúži! Čaká ju veľká výzva a bol by som rád, keby viac spájala, to potrebujeme," uviedol na tlačovej konferencii porazený kandidát Maroš Šefčovič. Zároveň poďakoval všetkým všetkým voličom, ktorý mu dali hlas. "A najmä chcem poďakovať mojej manželke. Nečakal som, že toľko času budeme tráviť spolu. Pôjdem spať s čistým svedomím s tým, že som ponúkol Slovensku svoj program i svoju víziu. Vždy budem pracovať pre Slovensko a pre dobro tejto krajiny," uviedol Šefčovič.

23:41 - Maroš Šefčovič oznámil, že telefonicky zablahželal Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenskej republiky. 

23:24 - Po sčítaní viac ako 50 percent okrskov sú výsledky následovné: Zuzana Čaputová 58,02 percenta, Maroš Šefčovič 41,92 percenta. 

23:15 - Po spočítaní takmer 40 percent okrskov sa výsledky ustálili na 57,91 percenta pre Zuzanu Čaputovú a 42,09 percenta pre Maroša Šefčoviča. 

23:06 - Robert Mistrík, ktorý odstúpil v prospech Zuzany Čaputovej, v rozhovore pre RTVS s ňou zatiaľ vylúčil spoluprácu, ak by sa stala prezidentkou. "Nemám problém sa s ňou kedykoľvek stretnúť, ale myslím si, že každý pôjdeme svojou cestou," uviedol Mistrík. 

23:03 - Tri najlepšie vlastnosti, ktoré oceňujú podľa voličov podľa prieskum agentúry Median SK. U Zuzany Čaputovej si vážia vzdelanosť (74 percent), ďalej transparentnosť a snahu o boj za spravodlivosť (70 percent) a že prináša zmenu (68 percent). Naopak u Maroša Šefčoviča jeho voliči oceňujú vzdelanosť a komptentnosť (82 percent), 71 percent si myslí, že je silný a energický. Treťou najlepšou vlastnosťou podľa jeho sympatizantov je, že spája spoločnosť (70,5 percenta).  

22:56 - Po trinástich percentách zrátaných okrskov vedie Zuzana Čaputová s 57,57 percentami a Maroš Šefčovič má 42,42 percent hlasov.

22:30 - Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry Focus, ktorý pripravila pre televíziu Markíza, predpokladané výsledky ukazovali 55,20% pre kandidátku Zuzanu Čaputovú a 44,80% pre Maroša Šefčoviča. Podľa ďalších prieskumov agentúry, ktorá priebežne „rozmenila na drobné“ hlasovanie voličov, ktorí sú voličmi jednotlivých parlamentných strán, Šefčovič si získal podporu najmä strán tvoriacich koalíciu a podpora pre Čaputovú sa rozdelila najmä z opozičných strán. Dá sa tiež povedať, že voličov vypadnutých kandidátov v prvom kole, ako Štefana Harabina či Mariána Kotlebu, získal na svoju stranu hlavne Maroš Šefčovič. Podľa prvých výsledkov, ktoré postupne prichádzajú zo Štatistického úradu, Zuzana Čaputová má zatiaľ 57,20 % a Maroš Šefčovič získal nateraz 42,79 %. Prvé okrsky zasielajú svoje výsledky a tie budú narastať. Ukáže sa tak, na koľko presne sa dokázala agentúra Focus priblížiť reálnemu výsledku. 

22:07 - Exit poll podľa agentúry Median SK: Zuzanu Čaputovú výrazne viac podporovali mladí ľudia. Šefčoviča naopak čím starší voliči, tým väčšia podpora.

22:05 - Exit poll podľa agentúry Median SK: Zuzana Čaputová - 60,5 percenta, Maroš Šefčovič - 39,5 percenta.

22:03 - Exit poll podľa agentúry Focusu: Zuzana Čaputová - 55,2 percenta, Maroš Šefčovič - 44,8 percenta.

20:04 - Minútu po minúte nateraz prerušujeme a vrátime sa s aktuálnymi informáciami krátko po 22:00 hod, kde už budeme priebežne informovať o výsledkoch prezidentských volieb. Samozrejme, o dôležitých či nečakaných udalostiach budeme informovať aj naďalej. 

19:49 – Poslednú víkendovú lyžovačku na Donovaloch v tohtoročnej sezóne využili počas dneška lyžiari, ale aj turisti z celého Slovenska aj na uplatnenie si svojho práva voliť prezidenta Slovenska. S hlasovacími preukazmi prichádzali do jediného okrsku na obecnom úrade tejto horskej obce v Banskobystrickom okrese. "Je to široká vzorka obyvateľov Slovenska. Chodia k nám z východu krajiny, západu, Bratislavy či Stredoslováci," zhodnotila predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jolana Lackovičová.

19:23 – Štátna volebná komisia zatiaľ nemá informácie o mimoriadnych udalostiach počas prezidentských volieb. Podľa agentúry TASR, podnety, ktoré komisii prichádzajú, sa snažia rozdeliť do dvoch skupín. „Prvé sú tie, kde odpovede na ne sú usmernením volebných komisií, pokiaľ ide o veci, ako je preukazovanie totožnosti, voličské preukazy a niekoľko podobných opakujúcich sa otázok. Druhou skupinou sú podnety týkajúce sa údajných narušení volebného moratória, kde ich však v mnohých prípadoch musíme odstupovať iným orgánom,“ priblížil.

V prípade podnetov, ktoré patria štátnej komisii, sa podľa Báránya sústredia na zabezpečenie dôkazov. „To je to, čo treba urobiť hneď. Potom, najďalej, kam možno v tomto čase ísť, je vyžiadanie si stanovísk od dotknutých osôb. Ďalej sa vo volebný deň vo vybavovaní podnetov tohto typu nejde,“ doplnil.

19:15 – V obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa sú od popoludnia bez elektrickej energie. Priebeh prezidentských volieb by to však podľa starostu obce Petra Šlosára nemalo narušiť. "Podľa našich informácií dôvodom je porucha na vedení vysokého napätia. Zabezpečili sme preto do volebnej miestnosti elektrocentrálu. Veríme, že to do 22.00 h zvládneme," povedal Šlosár.

18:54 – Voliť prišiel aj kandidát z prvého kola prezidentských volieb, podpredseda Národnej rady SR a líder strany Most-Híd, Béla Bugár.

18:49 – V gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava má druhé kolo prezidentských volieb zatiaľ pokojný a bezproblémový priebeh. Agentúre TASR to potvrdili zapisovatelia a predsedovia okresných volebných komisií. „Nezaznamenali sme žiadne podnety. O účasti zatiaľ ťažko niečo povedať, ale dá sa predpokladať, že je vyššia ako v prvom kole, hoci v niektorých obciach možno pôjdu viacerí voliť až večer, keďže bolo pekné počasie,“ uviedol predseda okresnej volebnej komisie v Rožňave Jozef Pisarčík.

Rovnako bezproblémový priebeh hlási aj okresná volebná komisia v Rimavskej Sobote. „Všetko je pokojné, nemáme nijaké problémy,“ priblížil jej zapisovateľ Lukáš Kvietok.

18:37 – Obec Branovo sa v prvom kole stala baštou Maroša Šefčoviča. Volilo ho tu 104 ľudí. Získal skoro 39 percent, čo bol jeho najlepší výsledok v rámci Novozámockého okresu. Volebný priebeh tu zatiaľ nič vážne nenarušilo.

18:23 – V okrese Lučenec voľby zatiaľ prebiehajú bez problémov a okresná volebná komisia nedostala žiadny podnet. Informoval o tom jej predseda Juraj Suja. „Zatiaľ sme nič nemali, všetko je v poriadku. Nezaznamenali sme ani malé problémy. Účasť je však v porovnaní s prvým kolom nižšia,“ uviedol Suja. Okresná volebná komisia bola podľa neho aj v teréne a navštívila tie okrskové komisie, pri ktorých nebola v prvom kole.

18:17  – Medzi väzňami v Leopoldove bol zatiaľ o druhé kolo prezidentských volieb o niečo menší záujem.  Komisia bola v Ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody. Podľa portálu webnoviny.sk, bvinení a odsúdení tak mohli s hlasovacími preukazmi voliť do prenosnej volebnej schránky. Musíme byť stále pripravení, pretože ak by do väznice priviezli niekoho s hlasovacím preukazom a chcel by voliť, tak tam musíme znovu dobehnúť,“ vysvetlil Štiták. Inak to majú vyriešené v podobnom zariadení v Hrnčiarovciach nad Parnou, tam volebná komisia sídli priamo v Ústave na výkon trestu odňatia slobody.

18:09 – Ak sa stane, že počas hlasovania volič nesprávnym spôsobom upraví hlasovací lístok, musí ho vložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Potom mu vydajú nový hlasovací lístok. Upozorňuje na to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Ak by zle upravený lístok neodovzdal, dopúšťa sa priestupku, za ktorý mu hrozí pokuta vo výške 33 eur.

17:35 – Občania známej podhorskej osady Vlkolínec volili hlavu štátu v novovybudovanom Dome UNESCO. Ten sprístupnili minulý rok na jeseň. Podľa informácií agentúry TASR tam s prenosnou volebnou schránkou zavítali členovia okrskovej volebnej komisie z ružomberskej mestskej časti Biely Potok.

17:27 – Priebeh druhého kola prezidentských volieb monitorujú aj pozorovatelia OBSE. Ich úlohou je vyhodnotiť legislatívne normy na voľbu prezidenta a vedenie volebnej kampane, ako aj kontrolovať tieto normy v praxi. Po skončení volieb vypracujú hodnotenia a odporúčania. Pozorovatelia už absolvovali diskusie na ministerstve vnútra pred 1. kolom a tiež medzi 1. a 2. kolom volieb. 

17:09 – Počas volieb sa dnes v Nitre konajú tri rôzne petičné akcie v rámci hazardu. Dve z nich chcú hazard zakázať. Tretiu organizuje Asociácia zábavy a hier a deklaruje cieľ obmedziť hazard na území mesta. Voličov pred volebnými miestnosťami oslovuje niekoľko skupín s petíciami.

17:03 – Možnosť odvoliť dostali aj pacienti Univerzitnej nemocnice s poliklinikou L. Pasteura v Košiciach. V areáli nemocnice na Rastislavovej ulici túto možnosť v porovnaní s prvým kolom spred dvoch týždňov využilo viac voličov. Viacerí však kvôli absencii hlasovacích preukazov voliť nemohli. Nemocnica zriadila provizórnu volebnú miestnosť na Rastislavovej ulici v X. pavilóne na oddelení liečebnej výživy. Volebnú miestnosť priamo v nemocnici nevyužili iba pacienti, ale aj personál nemocnice.

16:55 – Približne 1300 mien je zapísaných vo voličských zoznamoch na prezidentské voľby v jedinom okrsku kúpeľnej obce Kováčová v okrese Zvolen. Zhruba v polovici volieb si prišlo uplatniť svoje právo asi 450 z nich. "Je to o niečo menej ako v rovnakom čase pred dvoma týždňami. Vtedy za celý volebný deň prišlo voliť približne 820 voličov," povedala predsedníčka okrskovej komisie Katarína Jurigová Vrťová.

Kováčová je zaujímavá tým, že má niekoľko liečebných domov vrátane Národného rehabilitačného ústavu (NRC), ktorých klienti väčšinou volia prostredníctvom prenosnej urny alebo, pokiaľ môžu, prichádzajú voliť na hlasovacie preukazy. Situácia v obci aj vo volebnej miestnosti bola doposiaľ podľa nej pokojná.

16:52 – Zatiaľ pokojný priebeh majú aj voľby počas druhého kola aj na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Aj tentoraz situáciu charakterizuje veľmi nízka účasť voličov. V prvom kole tu prišlo hlasovať len 2,83 percenta obyvateľov.


16:46 – Zuzana Čaputová počas dneška odvolila v Pezinku. Podľa svojich slov očakáva tesnejší výsledok ako ten, ktorý bol v prvom kole. „Keďže sme už len dvaja kandidáti, tak ten pomer hlasov sa rozdeľuje medzi dvoch,“ prezradila. 

Podľa denníka SME sa pred jej príchodom k hlasovaniu v okolí škôlky pohybovali policajné hliadky. Na Čaputovú čakalo na detskom ihrisku aj niekoľko miestnych obyvateľov, z okien a balkónov bytoviek sledovalo jej príchod aj niekoľko Pezinčanov.