Pod petíciu sa zatiaľ podpísalo 12.000 občanov Slovenskej republiky.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

VIDEO: Pri volebných miestnostiach zbierajú podpisy za hlasovanie zo zahraničia

KÚTY - Pred volebnými miestnosťami boli k dispozícii petičné hárky za zmenu zákona, ktorá by umožnila voliť prezidenta Slovákom aj zo zahraničia. "V zahraničí žije v súčasnosti približne desať percent občanov, ktorí sa nemôžu vyjadriť. V máji sú voľby do europarlamentu a opäť sa nebudú môcť zúčastniť na voľbách. Slovenská legislatíva už pozná spôsob voľby poštou. Takouto formou sa dá voliť do Národnej rady SR a v prípade referenda, nie je dôvod, aby sa takto nedalo voliť aj v ďalších voľbách,“ uviedol predseda petičného výboru Samuel Zubo žijúci v Prahe. Pod petíciu sa zatiaľ podpísalo 12.000 občanov Slovenskej republiky.
Do Kútov prišli voliť aj Slováci žijúci v Prahe. "Prišiel som preto, lebo mi nie je jedno, ako bude vyzerať Slovensko najbližších päť rokov. Určite by som privítal voľbu zo zahraničia. Aj keď mi to problém nerobilo, je to predsa len časovo a aj finančne náročnejšie, ako voliť zo zahraničia. Akou formou by to bolo, je mi v podstate jedno, hlavne aby to bolo čo najjednoduchšie," povedal pre TASR volič z Prahy.

Stovky eur za hlas

Slováci žijúci a pracujúci v zahraničí musia pre účasť na prezidentských voľbách na Slovensku precestovať aj tisíce kilometrov a investovať stovky eur. Vyplýva to z ankety iniciatívy Srdcom doma na sociálnej sieti. Iniciatíva sa pýtala zahraničných Slovákov, koľko eur sú ochotní zaplatiť za možnosť voliť v prezidentských voľbách, koľko kilometrov musia prekonať, kým dorazia do najbližšej volebnej miestnosti, či koľko hodín na cestách pre účasť na voľbách strávia.

"Na prvé kolo volieb (16. 3.) nám to vyšlo, na druhé už nie. Cestovala som zo Škótska, s päťmesačným a päťročným synom. Cesta nás stála okolo 500 eur a trvala sem dva dni a naspäť 13 hodín," napísala Katarína. Samuel cestoval na východné Slovensko pre voľby z Paríža, cesta mu trvala 14 hodín a vyšla ho okolo 100 eur. "Z Londýna je to ešte relatívne v poriadku. Idem domov na otočku už asi na štvrté voľby," napísal Martin.

Denisa príde z Dubaja a musela si zobrať aj niekoľko dní dovolenky z práce. Viac ako šesťhodinová cesta ju podľa jej slov vyjde na 500 eur. "V Spojených arabských emirátoch je cez 2000 Slovákov, ak nie viac. Všetci by sme radi išli voliť," podotkla Katarína. V sobotu popoludní pricestuje na Slovensko z Austrálie Ala. "Cestou domov sa zastavím voliť. Som rada, že stíham. Možnosť voliť zo zahraničia by využili všetci, ktorých tu zo Slovenska poznám,“ skonštatovala. Zuzana cestuje z Zürichu. Prejde 840 kilometrov a počíta s nákladmi pre dve osoby cez 400 eur.

"Ja som mal šťastie na lacné letenky. Cesta tam aj späť spolu s vlakmi ma vyšla pod 80 eur. Horšie je to však s časom, keďže na ceste strávim okolo 20 hodín," uviedol Jakub. Mareka stála spiatočná letenka z Amsterdamu na druhé kolo volieb 220 eur. Barbora išla na prvé kolo prezidentských volieb z Prahy do Nitry. "Dokopy ma to obojsmerne stálo asi 30 eur a viac ako desať hodín môjho času. Na druhé kolo ma čaká to isté," poznamenala. Jana napísala, že zo Štokholmu je "našťastie" nová linka do Viedne. "Za letenky na obe kolá sme dali zhruba 150 eur pre dvoch," spresnila.

 Iniciatíva Srdcom doma bojuje za to, aby mohli Slováci voliť aj zo zahraničia, spustila preto aj petíciu. "Každý občan, ktorý má právo voliť na území Slovenska, musí mať možnosť využiť toto právo aj v prípade, že je v čase volieb mimo územia Slovenska, a to vo všetkých typoch volieb," žiada. Premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) počas prvého kola prezidentských volieb vyjadril podporu možnosti voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí. Pellegrini nevidí dôvod na to, aby Slováci v zahraničí nemohli voliť prezidenta, ak môžu na ambasádach voliť pri iných voľbách. Za otázku budúcnosti označil premiér elektronické voľby.

ZDROJ: TASR