• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Minúta po minúte: Druhé kolo prezidentských volieb

12:46 - Minútu po minúte dočasne prerušujeme a vrátime sa s aktuálnymi informáciami podvečer a samozrejme informovať budeme o výsledkoch prezidentských volieb krátko po 22:00 hod, ak sa nič mimoriadne nestane, ako pred dvomi týždňami. 

12:29 - Premiér Peter Pellegrini sa už teraz teší na spoluprácu s novou hlavou štátu. Konštatoval to v sobotu v Banskej Bystrici po volebnom akte v Základnej škole Jána Bakossa. Svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb prišiel odovzdať spoločne so svojimi rodičmi. "Veľmi si želám, aby sme ako Slováci a Slovenky mali dobrú hlavu štátu, s ktorou sa bude dobre spolupracovať a ktorá nás bude dobre reprezentovať navonok a bude robiť dobrú prácu aj dovnútra krajiny," reagoval predseda vlády. 

 

Premiér bude v tento slnečný deň oddychovať, dni sú veľmi hektické, náročné na psychiku.  "Dnes budem mať parádny program. Vrátim sa späť do blízkej obce Králiky, budem sa tešiť, že nebudem toho tak veľa robiť, možno len nejakých pár drobných jarných prác v záhrade. Chcem si naozaj vychutnať pár dní pokoja, lebo tie dni sú veľmi turbulentné. Víkend strávim vo svojom rodisku a budem veľmi očakávať výsledok," dodal.

12:20 - Nový prezident alebo prezidentka bude musieť vedieť hľadať najmä kompromisy. Uviedol to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič. Spolu s manželkou bol voliť v sobotu predpoludním v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave. "Celá spoločnosť dnes žije z kompromisov, pretože ani doma v rodine nemá pravdu iba jeden. Vždy sa musia dohodnúť dvaja, preto prajem budúcemu prezidentovi alebo prezidentke, aby túto vlastnosť mal(a), a tiež, aby sa dokázal(a) priblížiť k občanom SR tak, aby chápali, že to myslí poctivo," povedal.

 

12:10 - Množstvo Slovákov podobne ako v prvom kole prezidentských volieb volí v obci Kúty v okrese Senica na voličský preukaz a cestovný pas. "V prvom kole v Kútoch odvolilo približne 2300 voličov, z ktorých viac ako 700 volilo na voličské preukazy a cestovný pas. Podobnú účasť očakávame aj počas druhého kola," uviedla predsedníčka volebnej okrskovej komisie číslo dva Mária Székelyová.  

 

 

Najväčší nápor voličov podľa jej ďalších slov zaznamenávajú po príchodoch vlakov Eurocity z Brna.  "S priateľom sme prišli voliť preto, lebo nám nie je ľahostajný ďalší osud Slovenska. Prišli sme vlakom a naspäť sa vraciame na bicykli. Cesta domov nám bude aj so zástavkami trvať približne šesť hodín," uviedla Žilinčanka žijúca v Brne.

11:50 - Predseda štátnej volebnej komisie neodporúča počas Hodine Zeme vypínať svetlo vo volebných miestnostiach. Predĺžilo by to voľby.

Priebeh prezidentských volieb je zatiaľ pokojný, predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány predpokladá, že to tak bude aj naďalej. "Vychádzam zo skúseností z prvého kola, hlasovanie v druhom kole je ešte o niečo jednoduchšie," pripomenul. Bárány tiež doplnil, že do terénu pôjdu členovia komisie v obmedzenom rozsahu.
Viac ako 20 miest a desiatky firiem a organizácií na Slovensku sa v sobotu plánujú zapojiť do svetovej kampane na ochranu životného prostredia Hodina Zeme. Od 20.30 h na hodinu zhasnú svetlá. Bárány verí, že vo volebných miestnostiach k výpadku elektriny nedôjde. "Dúfam a verím, že v žiadnej z volebných miestností nedôjde k výpadku elektriny či už dobromyseľne plánovanému alebo spočívajúcemu v nejakom technickom nedostatku, pretože by to viedlo k nevyhnutnému prerušeniu hlasovania," vysvetlil. Prerušenie hlasovania podľa neho znamená, že o rovnakú dobu sa musí navýšiť doba hlasovania po 22. hodine. "Keď to už nadobudne určitý rozsah, znamená to napríklad predĺženie doby volebného moratória, znamená to posun doby potrebnej na sčítanie hlasov," doplnil prípadné dôsledky.

11:30 - Definitívny výsledok prezidentských volieb bude závisieť od volebnej účasti na sobotňajšom druhom kole. Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič to uviedol po tom, ako spolu s rodinou odvolil v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na bratislavských Dlhých dieloch. "Vyššia volebná účasť znamená aj vyššiu legitimitu zvoleného prezidenta," povedal. Verí, že v sobotu sa bude hovoriť o vysokej volebnej účasti nielen v Bratislavskom kraji, ale aj na strednom a východnom Slovensku. Podobne ako v prvom kole, aj teraz pozve svoju rodinu na slávnostný obed. Popoludnie bude chcieť využiť na prechádzku a profitovať tak z pekného jarného dňa.

11:20 - Prezident Andrej Kiska vyzýva ľudí, aby v kontexte nových odhalení okolo Mariána Kočnera, prišli voliť, keďže Slovensko podľa neho potrebuje politikov a političky, ktorým ide o slušné Slovensko.

11:04 - V Bratislave odvolil aj kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič s manželkou Helenou a dcérou.

11:00 - V Košiciach odvolil aj prvý priamo zvolený prezident Rudolf Schuster. Tak ako v prvom kole, prišiel na voľbu spolu s dcérou.

 

 

10:51 - Podľa denníka Sme na Kysuciach, konkrétne v Turzovke na rozdiel od prvého kola, chodia od rána voliť skôr mladšie ročníky. V prvom kole naopak prevládali starší ľudia. V prvom kole v regióne Kysúc vyhrával skôr Maroš Šefčovič.

10:40 - Prezident Andrej Kiska odvolil spolu s manželkou Martinou v Poprade.

 

 

10:00 - V jednej z najmenších obcí na Slovensku - Príkra (okres Svidník), volia počas sobotňajšieho druhého kola prezidentských volieb v dome starostu. Dôvodom je, že nemajú vlastnú budovu obecného úradu. Starosta preto úraduje doma. "Budovu bývalého obecného úradu odkúpil nový majiteľ a nedohodli sme sa na nájme. Výhody sú, že všetko máte v jednom. To je veľká výhoda a nevýhoda, že viac ľudí je v dome, ale zase, keď sú veľké priestory, tak to nie je problém," uviedol pre TASR starosta obce Príkra Miroslav Goldir.. V obci má trvalý pobyt 12 ľudí. "Počas prvého kola prezidentských volieb prišli voliť deviati z desiatich obyvateľov a dvom som odovzdal hlasovacie preukazy. Takže účasť bola viac ako 90 percent," skonštatoval starosta s tým, že v minulosti mala obec takmer 150 obyvateľov.

9:45 - Dosluhujúci prezident Andrej Kiska by mal voliť opäť doma v Poprade na mestskom úrade  o 10:00 hod. 

9.30 - Novozvolený prezident/ka si po volebných oslavách veľmi neoddýchne. Vystúpi totiž v diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť. V druhej časti o prezidentských voľbách bude diskutovať široká zostava politikov: Juraj Blanár (Smer), Jaroslav Paška (SNS), Ivan Švejna (Most-Híd), Natália Blahová (SaS), Igor Matovič (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina), Martin Beluský (ĽSNS).

9:25 - Voľby podľa okrskových komisíí prebiehajú v pokojnom duchu. Na košickom sídlisku Lunik IX. je v prvých hodinách účasť nízka. V prvom kole prišlo k urnám iba 125 oprávnených voličov zo 4414 zapísaných. Bola to druhá najnižsia účasť - 2,86 percent. Ešte menej ľudí volilo v obci (osade) Zádor v okrese Rimavská Sobota, kde k urnám v sobotu prišlo iba 2,68 percenta oprávnených voličov. Celoslovenská účasť bola 48,74 percenta. 

8:35 - Pre tých, čo nevedia s volebným víkendom, máme predpoveď počasia. Stručne: Bude pekne. Inak jasno až polooblačno. Ráno a dopoludnia ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Teplo. Najvyššia denná teplota 15 až 20 st, na Orave aj chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 st. Bezvetrie alebo slabý vietor, spočiatku vo Východoslovenskej nížine severný vietor do 5 m/s (20 km/h).

8:30 - V obci Medzany, kde opitý miestny poslanec rozbil papierovú volebnú urnu, sa pripravili na všetko. Namiesto štátnej papierovej krabice umiestnili do volebnej miestnosti kovovú urnu

8:20 - Na hlasovacom lístku voliči nájdu mená dvoch kandidátov. Hlasovať za svojho favorita treba zakrúžkovaním poradového čísla pred jeho menom.

8:15 - Viac ako 10 000 väzňov môže v prezidentských voľbách voliť. V prvom kole využilo túto možnosť 17 percent odsúdených. Medzi väzňami v prvom kole vyhral paradoxne trestný sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin.

7:00 - Začalo sa druhé kolo volieb. Obyvatelia Slovenskej republiky v druhom kole volieb na post prezidenta SR budú môcť hlasovať od 7:00 hod. do 22:00 hod v takmer šesťtisíc volebných okrskoch a konkrétnych volebných miestnostiach. V daných obciach, kde sa starosta rozhodne otvoriť volebné miestnosti skôr, sa musí hlasovať do 22:00 hod. Všetci voliči by nemali zabudnúť občiansky preukaz. V prípade, že aj tento raz volia z iného mesta, ako je ich trvalý pobyt, znovu potrebné je mať okrem identifikačného preukazu aj volebný preukaz, ktorý si vopred vybavili na svojom mestskom, či obecnom úrade.