Takmer 4,5 milióna voličov si počas dnešnej soboty môže definitívne zvoliť hlavu štátu. Začalo sa druhé kolo prezidentských volieb 2019.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Slovensko si dnes definitívne vyberie hlavu štátu. Na čo treba myslieť?

Takmer 4,5 milióna voličov si počas dnešnej soboty môže definitívne zvoliť hlavu štátu. Začalo sa druhé kolo prezidentských volieb 2019.

BRATISLAVA – Obyvatelia Slovenskej republiky (SR) v druhom kole volieb na post prezidenta SR budú môcť hlasovať od 7:00 hod. do 22:00 hod v takmer šesťtisíc volebných okrskoch a konkrétnych volebných miestnostiach. V daných obciach, kde sa starosta rozhodne otvoriť volebné miestnosti skôr, sa musí hlasovať do 22:00 hod. Všetci voliči by nemali zabudnúť na svoju identifikáciu, ktorú uskutočnia s občianskym preukazom. V prípade, že aj tento raz volia z iného mesta, ako je ich trvalý pobyt, znovu potrebné je mať okrem identifikačného preukazu aj volebný preukaz, ktorý si vopred vybavili na svojom mestskom, či obecnom úrade.

Starosta môže podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, určiť začiatok hlasovania na včasnejšiu hodinu, ak si to situácia žiada. Najviac však o dve hodiny. Občania Slovenska si tentoraz vyberú  už len z dvoch kandidátov, a to Zuzany Čaputovej alebo Maroša Šefčoviča. Až do uzatvorenia volebných miestností v sobotu o 22:00 hod. platí informačné moratórium. To začalo platiť už vo štvrtok 28. marca a trvá až do skončenia hlasovania. Počas moratória platí zákaz zverejňovať informácie v prospech alebo neprospech kandidátov na prezidenta.

Čaputová získala v prvom kole voľby prezidenta, ktoré sa konalo v sobotu 16. marca 2019, 40,57 percenta hlasov. Maroš Šefčovič dostal 18,66 percenta hlasov.

Zdroj: webnoviny.sk