V rámci tamojšej medzinárodnej konferencie sa krstila kniha o tom, ako sa postarať o raneného pri mimoriadnych udalostiach.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V Pliešovciach sa poučili z minulosti

V rámci tamojšej medzinárodnej konferencie sa krstila kniha o tom, ako sa postarať o raneného pri mimoriadnych udalostiach.

PLIEŠOVCE – V okrese Zvolen sa uskutočnila medzinárodná konferencia s názvom Poučme sa z minulosti - Lešť 2019. Nechýbal na nej ani krst knihy, ktorá je o tom, ako sa postarať o raneného pri mimoriadnych udalostiach. Autormi knihy sú dvaja členovia 5. pluku špeciálneho určenia - zdravotnícky inštruktor a starší zdravotník a Dagmar Tomčányová zo záchranárskeho združenia Salus Vitalis. "Kniha vznikla po dlhoročnej spolupráci s vojenskými zdravotníkmi. Sú v nej popísané skúsenosti civilných zdravotníckych záchranárskych zložiek so zložkami vojenskými v čase mieru. Kniha vznikla preto, aby sme tieto naše skúsenosti odovzdali ďalej," prezradila Tomčányová.

Kniha je podľa nej o to cennejšia, že vychádza z praktických skúseností záchranárov. Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniela Zmeka, zdravotná služba je neodmysliteľnou súčasťou Ozbrojených síl SR, ktoré sú zase súčasťou občianskej spoločnosti. "Knihu písali autori - vojaci nad rámec svojich povinností, som im teda vďačný," dodal. 

Podľa hlavného lekára Ozbrojených síl SR Vladimíra Lengvarského, vojenským záchranárom sa stane iba človek s patričným vzdelaním. Vojenskí záchranári sa ale zameriavajú najmä na urgentnú medicínu a riešenie udalostí s hromadným postihnutím osôb. Školení sú podľa štandardov NATO. V ozbrojených zložkách ich pôsobí približne 300. "Naše skúsenosti sa snažíme odovzdávať aj ďalej a to našim civilným kolegom," doplnil.

Medzinárodná odborná konferencia Poučme sa z minulosti - Lešť 2019 je súčasťou súťaže záchranárskych posádok, ktorá sa bude konať v nasledujúcich dňoch vo výcvikovom priestore Lešť. Je určená pre všetky zložky integrovaného záchranného systému. Zúčastňuje sa na nej približne 400 ľudí.

Zdroj: TASR