Zákon začne platiť dňom odchodu Británie z EÚ a dotýka viacerých oblastí.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Kiska podpísal lex brexit

Zákon začne platiť dňom odchodu Británie z EÚ a dotýka viacerých oblastí.

BRATISLAVA – Slovenská hlava štátu vo štvrtok (28.3) podpísala zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie bez dohody. Zákon nadobudne účinnosť dňom odchodu Británie z EÚ a dotýka viacerých oblastí. Rieši pohybové aj pobytové práva, otázky zabezpečenia sociálnych vecí, štúdia, uznávania dokladov či vodičských preukazov. Informoval o tom Martin Lipták z Kancelárie prezidenta SR.

Lex brexit, zákon, ktorý reaguje na odchod Veľkej Británie z Európskej únie, parlament schválil v stredu. Štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička už predtým poukázal na to, že dnes vlastne nikto nevie, ako Británia opustí Úniu. „Na základe dohody s Veľkou Britániou by sme chceli, aby aj v prípade brexitu bez dohody ostali všetkým občanom SR zachované práva, aké využívali dodnes,“ prezradil Ružička.

V prípade odchodu bez dohody, sa začnú voči Londýnu aplikovať opatrenia, aké sú zavedené voči akejkoľvek inej nečlenskej krajine. Pre občanov by sa podľa tajomníka nemalo zmeniť nič zásadné. „Mali by ďalej študovať, pracovať, v prípade nevyhnutnosti požiadať o zdravotnícku starostlivosť. Mali by na vstup a výstup z Británie využívať občianske preukazy a možnosť používať vodičské preukazy EÚ,“ vysvetlil štátny tajomník.

Podľa schváleného zákona doklad o získanej kvalifikácii, štúdiu vo Veľkej Británii bude uznaný na Slovensku aj po brexite. V prípade obchodu bez dohody je citlivá napríklad problematika kamionistov. Ružička dodal, že ministerstvo už dlhší čas upozorňuje dopravné združenia na to, aké doklady musia mať so sebou. „Majú mať všetky doklady na tovar, ktorý budú prevážať a majú mať pripravené doklady, ktoré ich pustia do Veľkej Británie. Na druhej strane ich upozorňujeme, že sú veci, ktoré sú aj mimo nášho dosahu. Francúzski partneri odporúčajú, aby kamión nevychádzal z krajiny, pokiaľ nemá všetky doklady a papiere potrebné na vstup do Veľkej Británie,“ dodal Ružička.

Zdroj: webnoviny.sk