Obsahuje mená padlých vojakov.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Ruské veľvyslanectvo darovalo Žiline pamätné tabule

Obsahuje mená padlých vojakov.

ŽILINA – Pred necelým rokom, v deň výročia oslobodenia Žiliny, odhalili na Vojenskom cintoríne na Bôriku pamätné tabule s menami padlých vojakov. Zosobniť všetkých vojakov, ktorí sú na týchto miestach pochovaní, sa podarilo Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov v spolupráci s ruským veľvyslanectvom. Vďaka ich niekoľkoročnej usilovnej práci dnes pamätná tabuľa nesie mená 1 907 hrdinov, ktorí padli pri oslobodzovaní našich miest od Liptovského Mikuláša cez dolný Liptov, Oravu, Kysuce, Turiec až po Žilinskú kotlinu.

S iniciatívou vybudovať týmto odvážnym mužom pamätné tabule prišlo Veľvyslanectvo Ruskej federácie po tom, ako sa im v starých archívoch podarilo dodatočne vypátrať mená ďalších pochovaných vojakov Červenej armády na bôrickom cintoríne. „Do minulého roku sme uvádzali, že na cintoríne je pochovaných 1768 vojakov Červenej armády. Na pamätnej tabuli sa dnes nachádza 1907 mien,“ doplnil Juraj Drotár, podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Náklady na výrobu a osadenie kamenných tabúľ predstavujú sumu 161 810 eur, pričom projekt financovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku. Od včerajšieho dňa patria tieto tabule mestu. Žilinský primátor Peter Fiabáne a veľvyslanec Ruska na Slovensku Alexey Fedotov včera oficiálne podpísali darovaciu zmluvu, na základe ktorej prešli tabule bezplatne do vlastníctva mesta. Mesto je v súčasnosti vlastníkom i správcom cintorína na Bôriku. „Na bôrickom cintoríne leží mnoho sovietskych vojakov a dôstojníkov, ktorí sa zaslúžili o oslobodenie Žiliny a okolitých miest. Už to však nie sú len neznámi hrdinovia bez mena, už poznáme ich identitu a môžeme im tak lepšie vzdať úctu a hold. Som vďačný Veľvyslanectvu Ruskej federácie aj Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov za ich prácu,“ uviedol primátor Peter Fiabáne.

Po slávnostnom podpise položili primátor spolu s veľvyslancom na vojenskom cintoríne vence a spoločne si uctili ich pamiatku.