Aj napriek tomu, že pôjde o jubilejný ročník, ponesie sa najmä v pietnom duchu. " />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V rámci osláv Medzinárodného dňa Rómov vzdajú poctu Věre Bílej

Aj napriek tomu, že pôjde o jubilejný ročník, ponesie sa najmä v pietnom duchu.

PRAHA – Poctu zosnulej rómskej speváčke Věry Bílej, ktorá mala byť tvárou tohtoročných osláv Medzinárodného dňa Rómov (MDR), vzdajú organizátori na všetkých akciách, ktoré sa k tomuto dňu viažu. Návštevníci budú môcť podpísať kondolenčnú knihu vystavenú na námestí Václava Havla, navštíviť spomienkový koncert k pocte speváčky v Divadle v Korunní alebo sa zúčastniť symbolického rozlúčenia, ktoré bude zhrnuté do programu galavečera 8. apríla 2019 v divadle Archa.

Už po piaty raz budú oslavy MDR prebiehať v Prahe pod taktovkou združení Ara Art, v partnerskej spolupráci so všetkými väčšími rómskymi aj pro-rómskymi organizáciami (Múzeum rómskej kultúry, IQ Roma servis, ROMEA o.p.s., HateFree Culture a ďalšie). Aj napriek tomu, že pôjde o jubilejný ročník, do značnej miery sa ponesie v pietnom duchu. Dôvodom je práve nedávny odchod nekorunovanej kráľovnej rómskej hudby. V programe bol naplánovaný jej samostatný koncert či vystúpenie na galavečere v divadle Archa.

Témou tohtoročných osláv je hľadanie superhrdinov.Věru Bílú sme ako hrdinku vnímali, a na tom sa nič nemení. Cez svoju hudbu rozdala za svoj život ľuďom obrovské množstvo radosti a inšpirácie. Prirodzene prepájala svety Rómov a nerómov, dosiahla veľké umelecké úspechy, že ňu s úctou spomínali všetky veľké svetové médiá a nenechala sa zlomiť ani svojim pádom na dno, ani životnými tragédiami, ktoré ju postretli. Jej odchod nám znemožnil vzdať jej hold osobne. Budeme na tak na ňu spomínať s jej kolegami muzikantmi aj s ľuďmi, ktorí ju mali radi,“ povedal riaditeľ usporiadateľskej organizácie David Tišer.

Oslavy budú tento rok zahájené vo štvrtok 4. apríla 2019 vernisážou výstavy fotografií  Futuroma z dielne putovnej rómskej galérie Phundrado Vudar (Otvorené dvere). Tá bude na námestí Václava Havla o 17:00 hod. Taktiež tu bude otvorená kondolenčná kniha, ktorá zostane až do 8. apríla 2019.  K dispozícii bude každý deň od druhej popoludní do šiestej večer.  V sobotu 6. apríla 2019 bude v Divadle v Korunní koncert k pocte Věry Bílej. „Potešilo nás, že pozvanie ochotne priali tiež nerómske osobnosti českej kultúrnej scény. Veľa Jana Bendiga, Milana Krokyho, slovenskej Gitany a ďalších rómských umelcov sa návštevníci môžu tešiť aj na Michala Kocába aleo Báru Hrzánovou,”  priblížil program spomienkového večera David Tišer.

Už po štvrtýkrát bude udelená aj cena Mileny Hübschmannovej za zvláštny prínos v oblasti rómskeho jazyka,  kde laureátov každoročne vyberá Seminár romistiky pri FF UK v Prahe. Na divákov čakajú aj zaujímavé osobnosti verejného života či krst knihy Amendar, ktorá predstavuje viac ako dvesto významných Rómov. Na  piatok 5. apríla je pre vyše tri stovky detí zo základných škôl z celého Česka pripravená celodenná zážitková hra “Kam zmizli superhrdinovia? Poďte ich s nami hľadať”, ktorú pripravil tím Ara Art spoločne s ďalšou partnerskou organizáciou, ktorou je Spoločnosť pre kreativitu vo vzdelávaní.

Oslavy Medzinárodného dňa Rómov na celom svete pripadajú na 8. apríla. Jedným z cieľov osláv je dostať do povedomia širokej verejnosti rómsku kultúru a problémy, ktorým v 21. storočí Rómovia čelia.

 

Zdroj: romea.cz