Epidémia osýpok sa rozšírila v susedných krajinách. V Českej republike s ňou majú problém, no najhoršia situácia je na Ukrajine.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Osýpky krúžia okolo Slovenska

Epidémia osýpok sa rozšírila v susedných krajinách. V Českej republike s ňou majú problém, no najhoršia situácia je na Ukrajine.

Na našej východnej hranici dokonca dostali colníci a pohraničiari jednorázové rúška aj hygienické rukavice. Finančná správa im uhradila aj vakcíny proti osýpkam. Od začiatku tohto roka zomrelo v dôsledku epidémie na Ukrajine 11 ľudí medzi nimi aj deti.  

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva eviduje už viac ako 30 tisíc prípadov osýpok. Pre epidémiu na Ukrajine už museli prijať opatrenia aj na našej východnej hranici. "Colníci na vonkajšej hranici boli oboznámení s odporúčaním zaočkovania pre nezaočkované osoby, respektíve nedostatočne očkované osoby, pričom vakcínu hradila finančná správa," informovala hovorkyňa colného úradu Klára Baloghová. 

Cez slovensko-ukrajinskú hranicu migrujú denne stovky ľudí. Za posledné dni narástol počet chorých na Ukrajine o viac ako dvetisíc. "V rámci cestovania je možný prenos ochorení na osýpky z Ukrajiny aj na Slovensko," poznamenala Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.  

Colníci na všetkých pracoviskách na ukrajinskej hranici majú k dispozícii jednorázové ochranné rúška a jednorázové rukavice.  
Epidémeia tohto infekčného ochorenia sa na Ukrajine začala šíriť už vlani. "Na Ukrajine bolo za rok 2018 evidovaných 36 455 ochorení vrátane 15 úmrtí," doplnila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Račková. 

Od začiatku tohto roka zomrelo na Ukrajine už 11 ľudí. Zisťovali sme, aká je situácia v regiónoch, ktoré sú k Slovensku najbližšie. "Momentálne je situácia v Zakarpatskej oblasti stále vážna, no počet chorých postupne klesá. Kým doteraz sme registrovali okolo 100 prípadov týždenne, teraz ošetríme 50 až 80 pacientov za týždeň," uviedla ukrajinská epidemiologička Viktoria Tymčyk. Celkovo od začiatku roka ochorelo na osýpky v Zakarpatskej oblasti takmer 1400 ľudí. Podľa ukrajinských úradov môže za epidémiu nízka zaočkovanosť a príliš dlhé pauzy v imunizácii. 

Starosti s osýpkami majú aj v Českej republike. Tam sa epidémia objavuje už pravidelne. Najväčším problémom je nízka zaočkovanosť, hoci vakcinácia je povinná. Podľa najnovších údajov českého Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky nebolo v roku 2017 v ČR zaočkovaných 80 578 detí, hoci je očkovanie povinné. V roku 2016 to bolo len 16 418 detí. Zaočkovanosť tak klesá k 93 percentám populácie, čo sa blíži hraničnej hodnote, kedy má zmysel.

"V Prahe, kde je najvyššia koncentrácia nákazy, je len 86 percent. Takéto číslo už populáciu nechráni, je na hranici hazardu so zdravím a životmi ľudí,“ varovala v stredu v Snemovni predsedníčka zdravotného výboru Věra Adámková. Upozornila aj na to, že osýpky sú všeobecne považované za málo nebezpečnú chorobu, opak je však pravdou.

Celoživotnú imunitu proti osýpkam má len ten, kto ich prekonal, ani očkovanie nechráni stopercentne: objavili sa prípady nakazených, ktorí boli očkovaní dokonca dvakrát. Na osýpky ochorelo od začiatku roka v Čechách už vyše 366 ľudí, podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha môže byť tento rok chorých až tisíc.

Na Slovensku bolo od začiatku tohto roka hlásených 134 ochorení na osýpky, z tohto najviac v okrese Trebišov.

Jozef Kmeťo