V podaní Harabin namieta, že Čaputová pri financovaní svojej kampane podľa neho obišla zákon.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Harabinovi sa v sťažnosti na Ústavný súd nepáči spolupráca Mistrík-Čaputová

V podaní Harabin namieta, že Čaputová pri financovaní svojej kampane podľa neho obišla zákon.

 

KOŠICE – Na Ústavný súd (ÚS) SR už prišla sťažnosť k voľbám prezidenta Slovenska, ktorú podal neúspešný kandidát Štefan Harabin. Podanie sťažnosti avizoval Harabin s tým, že prvé kolo volieb sa podľa neho neuskutočnilo ústavným a zákonným spôsobom.

 

V prvom kole prezidentských volieb skončil Harabin tretí so ziskom 14,34 percenta hlasov. V podaní namieta, že Čaputová pri financovaní svojej volebnej kampane podľa neho obišla zákon, a to aj v dôsledku kumulácie priamej podpory kandidáta Roberta Mistríka, ktorý pred voľbami odstúpil, a tretích strán. Sťažovateľ ďalej tiež uvádza, že Mistrík odstúpil svoje bigboardy a megaboardy v prospech Čaputovej.

 

ÚS však môže rozhodovať o sťažnostiach na nezákonnosť a neústavnosť volieb až po doplnení jeho pléna, ktoré je v súčasnosti pre chýbajúcich sudcov nefunkčné. „Aktuálne Ústavný súd pracuje v zložení štyroch sudcov a rozhoduje len vo veciach, v ktorých je príslušný rozhodovať senát Ústavného súdu. Na rozhodovanie vo veciach, v ktorých je príslušné rozhodovať plénum Ústavného súdu, je preto nevyhnutné jeho doplnenie," uviedla ústavná sudkyňa Jana Baricová.

 

Podľa zákona o ÚS návrh na začatie konania vo volebných veciach možno podať do desiatich dní po vyhlásení výsledku volieb. ÚS má rozhodnúť o návrhu na začatie konania o ústavnosti a zákonnosti volieb prezidenta do 90 dní od doručenia návrhu.

 

Na Ústavný súd prišla aj ďalšia sťažnosť na voľby od občianky. Tá sa sťažovala na to, že počas moratória v jednej televízii hovorili o druhom kole ako o istote, takže tým podľa nej ovplyvnili výsledok volieb.