Riešiť sa budú nútené a detské manželstvá v komunitách Rómov a travellerov, pogromy a vysťahovávánie či nové technológie.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rada Európy usporadúva 7. medzinárodnú konferenciu rómskych žien

Riešiť sa budú nútené a detské manželstvá v komunitách Rómov a travellerov, pogromy a vysťahovávánie či nové technológie.

 

Vo Fínskom Espoo v pondelok (25.3.) odštartovali v poradí už 7. medzinárodnú konferenciu rómskych žien, ktorá potrvá do 27. marca. Okruh tohtoročných tém konferencie je veľmi pestrý. Zastrešujúcou témou sú Rómovia a travelleri – prístup k spravodlivosti a právu. Detailnejšie sa počas troch dní konferencia zameria na implementáciu tematického akčného plánu pre začlenenie Rómov a travellerov pre roky 2016-2019.

 

Panelová diskusia a workshopy budú riešiť  napr. Nútené a detské manželstvá v komunitách Rómov a travellerov, pogromy a vysťahovávánie motivované anticiganizmom a antinomadizmom a následné dopady na ich ženy a komunity, alebo nové technológie a digitalizačný potenciál ako prínos alebo hrozba pre Rómov a travellerov.

 

Za Českú republiku sa konferencie zúčastní aktivistka Gwendolyn Albert, ktorá je aj spravodajkyňou celej konferencie a rómska aktivistka Elena Gorolová. Obe prehovoria v rámci tematického bloku Prevencia a boj proti násiliu na ženách Rómov a travellerov a domácemu násiliu, a ochrana reprodukčných práv. "Úspechom je, že sa zmenila prax. Dnes sa už nedobrovoľné sterilizácie nerobia. Medzi pôrodom a sterilizačným zákrokom musí byť dlhší odstup. Aby si žena mohla všetko rozmyslieť a prebrať s rodinou," uviedla Gorolová.

 

Ženy, ktoré zastupuje, sa už dočkali aj ospravedlnenia. V roku 2009 sa za nezákonné zákroky ospravedlnila vláda. Dodnes však nedostali požadované odškodnenie. Ku svojej účasti na medzinárodnej konferencii Gorolová uviedla, aké sú jej očakávania. "Je dôležité, že sme tu a môžeme o tejto téme hovoriť. A je dôležité, že sú tiež ďalšie Rómske ženy. Očakávam, že môžeme získať nejaké nové informácie, a že sa môžu ľudia na nás obrátiť, ak chcú ďalšie informácie o našom boji," dodala Gorolová.

 

O svojej vlastnej skúsenosti so sterilizáciou a boji za osvetu a odškodnenie bude vo Fínsku hovoriť počas utorkového (26.3) dopoludnia.

 

 

Zdroj: romea.cz

foto: minv.sk