Pripravenou výstavou poukážu na tvorbu divadiel v 60. rokoch. Venovaná je 50. výročiu Pražskej jari.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Zvolenské divadlo zachytí návrat k ľudskosti

Pripravenou výstavou poukážu na tvorbu divadiel v 60. rokoch. Venovaná je 50. výročiu Pražskej jari.

 

ZVOLEN – Vernisáž výstavy Divadlo s ľudskou tvárou otvorí v stredu 27. marca o 17.30 h v Divadle J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene sériu podujatí k Svetovému dňu divadla. Autorom výstavy je Divadelný ústav Bratislava a venovaná je 50. výročiu Pražskej jari, pričom dokumentuje tvorbu divadiel počas politického uvoľnenia v šesťdesiatych rokoch.


Podľa dramaturgičky divadla Uršuli Turčanovej, mnohé kultové inscenácie reagovali vtedy na okupáciu spojeneckými vojskami v auguste 1968. "Českým divadelným prostredím rezonovali divadlá malých javiskových foriem. Ich odozvy sa prejavili aj na Slovensku, najmä v tvorbe Milana Lasicu a Júliusa Satinského či Radošinského naivného divadla. Výstava sa obzerá naspäť do minulosti a podčiarkuje kontext hľadania ľudskosti v nás," dodala.

 

Vo foyeri divadla bude sprístupnená do konca sezóny 2018/2019. Ako hlavný dar divákom je určená slávnostná derniéra lyrickej komédie Iluzionisti v réžii Michala Babiaka. Ešte pred začiatkom predstavenia prečítajú posolstvo k Svetovému dňu divadla. Bezprostredne po skončení predstavenia bude nasledovať diskusia divákov s hercami a ďalšími tvorcami inscenácie.

 

Zdroj: TASR