Tí boli kolektívne trestaní na Ukrajine, v Srbsku, Bulharsku, Francúzsku ale aj Slovensku.

 
" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Na svete je publikácia Kolektívne tresty proti Rómom

Tí boli kolektívne trestaní na Ukrajine, v Srbsku, Bulharsku, Francúzsku ale aj Slovensku.

 

Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) vydalo publikáciu pri príležitosti Rómskeho týždňa, ktorý sa uskutočnil v Bruseli. V knihe sú uvedené konkrétne príklady kolektívnych trestov zo strany štátnych orgánov alebo rôznych rasistických zoskupení.  

 

Publikácia s názvom Kolektívne tresty proti Rómom v Európe ukazuje na hromadné vnímanie Rómov, kde rasisti alebo priamo štátne úrady trestajú za prehrešky jednotlivcov celú rómsku komunitu. „Každá spoločnosť v Európe, ktorá umožňuje verejným orgánom trestať etnickú skupinu kolektívne, pretože niekoľko ľudí je z niečoho podozrivých, alebo preto, že  komunita je chudobná, je porušením základných princípov akejkoľvek krajiny, ktorá sa riadi právnym poriadkom,“ uviedol výkonný riaditeľ Adam Weiss.

 

Publikácia zmieňuje napríklad neonacistické programy na Ukrajine, vymáhanie dlhov jednotlivcov za elektrinu v Srbsku od všetkých Rómov v lokalite, vysťahovávanie Rómov v Bulharsku a Francúzsku a ďalšie konkrétne prípady diskriminácie alebo násilia v Grécku, Maďarsku, Taliansku, Macedónsku, Rumunsku či na Slovensku.

 

Podľa ERRC sa počet takýchto prípadov zvyšuje. „Dávame tieto prípady k súdom, ako k národným, tak aj k Európskemu súdu pre ľudské práva. Chceme ukázať tým, ktorí majú moc, že ​​je neprijateľné takto jednať proti celým skupinám Rómov beztrestne," dodalo v správe ERRC.

 

 

Zdroj: romea.cz