Ak by vláda podľa neho nevedela fungovať, boli by prínosom. Či založí stranu, resp. čo bude robiť povie až po 15. júni, kedy mu končí mandát.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Kiska si vie predstaviť predčasné voľby

Ak by vláda podľa neho nevedela fungovať, boli by prínosom. Či založí stranu, resp. čo bude robiť povie až po 15. júni, kedy mu končí mandát.

BRATISLAVA – Slovenský prezident Andrej Kiska je presvedčený, že ak by súčasná vláda nevedela fungovať, predčasné parlamentné voľby by boli prínosom. Vyplýva to z jeho slov po návšteve Najvyššieho kontrolného úradu. Ako dodal, to, či sa predčasné voľby budú alebo nebudú konať, je však otázka na koalíciu a poslancov, ktorí by za predčasné voľby museli 90 hlasmi zahlasovať. Prezident sa vyjadril aj k svojej politickej budúcnosti a druhému kolu prezidentských volieb. „Ja očakávam, čo sa bude diať v najbližšom období. Vieme, že v utorok má zasadať Koaličná rada. Problémy boli aj v minulosti v rámci koalície, neboli malé, viedlo sa už viacero diskusií o tom, či by mali byť predčasné voľby alebo nemali,“ povedal Kiska.

Diskusiou o predčasných voľbách eskaluje konflikt, ktorý sa týka pomoci USA pre slovenské vojenské letiská. Washington ponúka 105 miliónov amerických dolárov na rekonštrukciu letísk v Kuchyni a na Sliači, koaličná SNS je proti. O návrhu zmluvy o pomoci chce naopak naďalej rokovať premiér Peter Pellegrini a minister zahraničia Miroslav Lajčák (obaja Smer- SD). Ďalšia koaličná strana, Most-Híd, by takisto peniaze na zlepšenie letísk privítala. Kiska sa vyjadril aj k svojej politickej budúcnosti. „Dal som jasný sľub – že spravím všetko preto, aby nová vláda, ktorá vznikne po ďalších parlamentných voľbách, bola zložená zo schopných a čestných ľudí. A toto spravím,“ zareagoval na otázku o tom, či sa chystá založiť svoju stranu.

Bližšie sa k svojej budúcnosti odmietol vyjadriť s tým, že mandát prezidenta sa mu končí 15. júna. Potom bude informovať o tom, ako si naplnenie tohto sľubu predstavuje.

Zdroj: webnoviny.sk