Mestá a obce síce vyberajú viac na daniach, no ešte viac ich stoja obedy zadarmo, ziná údržba chodníkov, či rekreačné poukazy.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

ZMOS: Samosprávam bude kvôli vláde chýbať 80 miliónov eur

Mestá a obce síce vyberajú viac na daniach, no ešte viac ich stoja obedy zadarmo, ziná údržba chodníkov, či rekreačné poukazy.

ŠTRBA – Mestám a obciam chýbajú peniaze, ktoré im štát berie. Na konferencii v obci Štrba pod Tatrami to skonštatovali zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) s tým, že samosprávam bude po legislatívnych zmenách chýbať v rozpočte 80 miliónov eur. „Odmietame tvrdenie, že mestá a obce majú veľa peňazí, a preto majú z čoho platiť stále nové a ďalšie opatrenia prijaté parlamentom," uviedol predseda ZMOS Michal Sýkora.

Upozornil, že v čase krízy si mestá a obce utiahli opasky a akceptovali dohodnuté obmedzenia. „Je po kríze, ekonomike sa darí. Nie je možné, aby sme akceptovali tvrdenia, že ak sa darí aj samosprávam, bude štát rozhodovať za nich o tom, kam majú dať svoje financie. Toto tvrdenie podčiarkujú dopady viacerých opatrení, ktoré keď porovnáme so zvýšením príjmov miesta obcí z podielových daní, zistíme, že nám v podstate neostanú peniaze na plnenie našich originálnych kompetencií, úloh a povinností," skonštatoval Sýkora.

Výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány dodal, že ZMOS považuje za neprípustné, aby štát v lepších časoch bral peniaze mestám a obciam na financovanie svojich opatrení. Sýkora priblížil, že zvýšenie platových taríf pre zamestnancov vo verejnej službe a pedagogických a odborných zamestnancov o desať percent znamená nárast výdavkov o 150 miliónov eur. Tzv. chodníková novela zvýši náklady miest a obcí o 30 miliónov eur a združenie tvrdí, že celoplošná zimná údržba sa ukazuje ako ťažko vykonateľná, finančne nákladná a v rôznych regiónoch odlišná.

Ďalší problém vidí ZMOS v obedoch zadarmo, čo môže stáť samosprávu ďalších 25 miliónov eur, rekreačné poukazy pre 60 percent zamestnancov zasa zvýšia náklady o 24 miliónov eur. Zhruba osem miliónov eur bude mestá a obce stáť zvýšenie poplatkov za skládkovanie odpadov a rovnaká suma podľa ZMOS poputuje na zvýšenie minimálnej mzdy. ZMOS zhrnulo že nárast podielových daní na tento rok je na úrovni 178 miliónov eur, dopady viacerých legislatívnych zmien však vypočítalo združenie na 260 miliónov eur. „Môže prísť k paralyzovaniu základných úloh a povinností miest a obcí, a to iba preto, že sa mediálne podsúva dojem, že miestna územná samospráva má veľa peňazí, tak nech platí," upozornil Sýkora.

Aj preto ZMOS ako sociálny partner v Hospodárskej a sociálnej rade nepodporil návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2019 – 2021. Ani zvýšené príjmy podľa Sýkoru nebudú stačiť na financovanie vládnych opatrení. Chýbajúce zdroje by mal štát podľa neho vyriešiť napr. formou dotácie. „O tejto téme ešte treba diskutovať a nájsť nejaké riešenie," uzavrel Sýkora.

Ministerstvo financií iba konštatovalo, že je predčasné hovoriť o tohtoročnom hospodárení miest a obcí a vplyve zmien v zákone, keďže výsledky budú známe až v roku 2020.

Zdroj: TASR