• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Harabin podáva ústavnú sťažnosť na priebeh prezidentských volieb

Neúspešný kandidát na post prezidenta SR Štefan Harabin podáva vo vzťahu k prezidentským voľbám ústavnú sťažnosť. Oznámil to vo videu na Facebooku.

„Vo vzťahu k prezidentským voľbám podávam ústavnú sťažnosť, keďže sa neuskutočnili ústavným a zákonným spôsobom. Zápas o budúcnosť Slovenska pokračuje," napísal Harabin k videu. Aké konkrétne dôvody ho k tomu viedli a ako konktrétne mali byť porušené zákony, či Ústava, vo videu nepovedal.

 

 

Minulý týždeň vyzýval na Facebooku ľudí, aby mu takéto konanie nahlasovali. „Z dôvodu podozrenia z manipulácie volieb prosím všetkých, ktorí si všimli nezrovnalosti alebo podozrivé konanie počas volieb týkajúce sa volebných lístkov, zostavenia volebných komisií alebo čohokoľvek iného, aby napísali, najlepšie aj s dôkazmi poprípade s výpoveďami overenými u notára," píše Harabin.

Je však otázne, ako naloží Ústavný súd so sťažnosťou Harabina. Na Ústavnom súde sú aktuálne iba štyria sudcovia z dvanástich. O volebných sťažnostiach však rozhoduje plénum, ktoré musí tvoriť najmenej sedem sudcov, čo momentálne nie je splnené.

Harabin počas volebnej noci vyhlásil, že chce vyhrať nasledujúce prezidentské voľby. "Neurobil som chybu, veď mám 301-tisíc hlasov. Sám so svojou rodinou som získal 15 percent hlasov, veď to je úžasný úspech," povedal Harabin.

Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov, a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov.

Volebná účasť dosiahla 48,74 percenta, čo je 2 158 859 voličov. Štefan Harabin skončil na treťom mieste so 307 823 voličských hlasov, čo predstavuje 14,34 percenta.

Harabin pritom zatiaľ nedokázal hodnoverne vysvetliť štedré dary od svojich príbuzných na kampaň. Tí poslali desiatky tisíc eur, no vzhľadom na ich majetkové pomery je otázne, či si to mohli dovoliť.

Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 30. marca.