Plánujú ho otvoriť 20. augusta, kedy začal zberný tábor v roku 1942 fungovať.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Na mieste rómskeho zberného tábora v Hodoníne vytvoria pamätník

Plánujú ho otvoriť 20. augusta, kedy začal zberný tábor v roku 1942 fungovať.

HODONÍN – Tábor v Hodoníne pri Kunštáte bol prvou zastávkou na ceste do Osvienčimu. Stovky moravských Rómov odtiaľ odviezli na smrť. Tragické dejiny tohto miesta po rokoch prieťahov konečne bude pripomínať pamätník. Český štát odkúpil areál niekdajšieho protektorátneho koncentračného tábora pre Rómov presne pred desiatimi rokmi. Už vtedy bolo jasné, že na mieste, ktoré znamenalo začiatok konca stoviek moravských Rómov, vznikne pamätník rómskeho holokaustu. Otvoriť by ho mali v auguste. „V tejto chvíli dokončujeme texty do expozícií, ktoré by mali byť hotové do mesiaca a dopĺňame pôvodný grafický návrh. Potom už budeme môcť vypísať súťaž, z ktorej vzíde firma, ktorá celú expozíciu pripraví,“ vysvetlil Luděk Strašák, vedúci pamätníka rómskeho holokaustu z Múzea rómskej kultúry v Brne.

Múzeum od minulého roka pamätník spravuje. Otvorenie je naplánované na 20. august, čo je termín tradičnej pietnej spomienky na mieste bývalého zberného tábora. Stavba pamätníka za takmer 100 miliónov českých korún (cca 3,890 mil. eur) trvala skoro päť rokov. Dostavaný je už viac ako rok, stále je ale pre návštevníkov uzavretý.

V areáli vzniklo infocentrum, replika väzenskej budovy a zrekonštruovaný barak dozorcov. V takzvanom „cigánskom“ tábore protektorátne úrady zhromaždili od augusta 1942 do septembra 1943 moravských Rómov pred transportom do Osvienčimu. Zberným táborom prešlo 1396 detí a dospelých, 207 ich tam zomrelo.

Zdroj: idnes.cz