Ide o veľmi lacnú a rýchlo návykovú látku. Ministerstvo vnútra zriadilo špeciálny email na boj proti droge.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Droga herba ničí Rómov najmä v okolí Trebišova

Ide o veľmi lacnú a rýchlo návykovú látku. Ministerstvo vnútra zriadilo špeciálny email na boj proti droge.

BRATISLAVA - Herba je sušená rastlina postriekané syntetickou náhradou THC - účinnej drogovej zložky v marihuane. Skúšajú ju už dokonca školáci. Na Slovensku sú stále najrozšírenejšími drogami marihuana a pervitín. Popri nich však polícia stále znovu naráža aj na takzvané nové psychoaktívne látky. Najmä na južnom Slovensku a v južných okresoch stredného Slovenska je napríklad rozšírená takzvaná herba.

Národná protidrogová jednotka ju v Správe o stave a vývoji drogovej scény na území SR za rok 2015 popisuje ako sušinu rastliny neznámeho pôvodu, ktorá obsahuje syntetické kanabinoidy, ktoré majú halucinogénne účinky. „Skúmaním však nevykazuje obsah zakázaných látok,“ napísalo vtedy ministerstvo vnútra.

Riziká užívania tejto drogy

„Môže to byť marihuana, bylinky, ktoré sa používajú v kuchyni, ale v princípe aj obyčajná tráva. Zelené
listy rozdrvia a keď sa vysušia, nastrieka sa na ne nová psychoaktívna látka v tekutej podobe. Keď sa to vysuší, táto látka tam zostane a oni to fajčia,“
popisuje odborník na drogovú závislosť, ktorý však nechcel byť menovaný.

Herba sa podľa polície vozí najmä z Maďarska, problém s ňou majú predovšetkým v pohraničí. Rozširuje sa však aj v Poľsku. Fajčí sa rovnako, ako marihuana a má aj rovnaký okruh užívateľov. Ten zasahuje aj nižšie vekové kategórie. „Na základe operatívnych informácií bol jej výskyt zaznamenaný aj na základných školách,“ píšu košickí policajti.

Aj keď priame riziká spojené s užívaním marihuany nie sú veľké, pri herbe je to iné. Užívateľ totiž nevie, aká chemikália sa v herbe použila, aká je jej koncentrácia a ako na ňu jeho telo zareaguje. Jeden muž pre ňu na Slovensku už zomrel. Ľudia tiež opisovali triašku, problémy s dýchaním. Portál tvnoviny uvádza, že ľudia videli ľudí pod vplyvom herby, ktorí „chodili ako zombíci“.

Herba je populárna v rómskych osádách 

Niektorí, čo pôvodne inhalovali toluén prešli na herbu. Je to totiž lacná droga, dostupná aj pre chudobnejších. Fajčia ju deti aj mladí ľudia. Oproti marihuane však vyvoláva závislosť oveľa rýchlejšie. Aj preto splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz víta legislatívnu zmenu, ktorá Herbu zaradila medzi drogy. "Ide nám o to, aby sme nedovolili veľkoplošný prísun tejto drogy na územie Slovenskej republiky. Vidíme, že to naozaj ide z Maďarska. Ak ľudia majú alebo vedia, kto túto drogu rozširuje alebo sa objavila vo vašom okolí, tak nech napíšu hoci aj anonymný email na herba@minv.sk a my sa nakontaktujeme na príslušné orgány," uviedol Ravasz.

-jk-