Po brutálnej vražde sa napätie v meste upokojilo.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Dobšiná zvládla nedeľu aj s kotlebovcami

Po brutálnej vražde sa napätie v meste upokojilo.

DOBŠINÁ – Týždeň a deň potom, čo v tomto meste v okrese Rožňava došlo k brutálnej vražde, prišli na miesto tragédie priaznivci extrémistickej strany ĽS NS. Napätý týždeň plný obáv vyvrcholil pokojne a bez rasových konfliktov. Päťtisícové mesto je po Jelšave druhé v poradí s najvyšším podielom Rómskych obyvateľov – zhruba 40 percent. Situácia po vražde v pokojnom mestečku, kde sa nikdy nič podobné neudialo, bola napätá. Tak, ako to v prvé dni zhodnotil miestny vajda Marián Bubenčík, bieli sa boja Cigáňov a Cigáni bielych.

Majorita aj minorita mali obavu o svoju bezpečnosť. Rómska komunita však brutálny čin odsúdila a nechcela s ním mať nič spoločné. Vedeniu mesta sa spolu s mestskou a štátnou políciou postupne darilo emócie schladzovať a situáciu upokojovať. Mesto prijalo opatrenia na zabezpečenie verejného poriadku a vyzvalo občanov, aby spolupracovali. Mestská aj štátna polícia situáciu monitorovala a v meste bolo ticho ako pred búrkou. V nedeľu, tak ako avizovali, dorazili po týždni do mesta priaznivci ĽSNS. Vajda Marián Bubenčík zhodnotil stretnutie ako pokojné a bez rasových nadávok. „Stretnutie organizované priaznivcami ĽSNS sa nieslo v pokojnom duchu a nedošlo k žiadnym stretom. Aj ľudia z majority boli pokojní a nemali žiadne rasistické narážky. Organizátori poukazovali na nečinnosť štátu voči slušným, pracujúcim ľuďom a vyzvali políciu, aby prešetrila túto vraždu čo najdokonalejšie,“ uviedol pre agentúru Romata Bubenčík.

Ako ďalej dodal, tak na stretnutí boli aj Rómovia. „Súcitili s pozostalými. Rómovia nenarúšali zhromaždenie, počúvali názory a postoje rečníkov. Samotní organizátori vyzývali ľudí k pokoju a pokojnému priebehu stretnutia. O bezpečnosť sa starali príslušníci mestskej a štátnej polície, ktorí zhromaždenie monitorovali,“ dodal Bubenčík.

Zhromaždenie bolo reakciou na minulotýždňovú vraždu, ktorú spáchal mladý Ondrej (22). Ten mal pred pohostinstvom drevom dobiť 28-ročného Štefana. Ondrej je vo väzbe a čaká ho súd, kde mu hrozí až 20 ročné väzenie.

- js -