Primátor Londýna žiada, aby zmätok okolo brexitu ukončili tým, že žiadne vystúpenie z EÚ sa nebude
konať.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V Londýne demonštrovalo proti brexitu viac než milión ľudí

Primátor Londýna žiada, aby zmätok okolo brexitu ukončili tým, že žiadne vystúpenie z EÚ sa nebude
konať.

LONDÝN – Skupina People's Vote zmobilizovala státisíce odporcov brexitu. Demonštranti požadujú druhé referendum o vystúpení Británie z EÚ. Oficiálne odhady o počte ľudí v uliciach neboli k dispozícii, organizátori však už počas protestu tvrdili, že účasť už presiahla milión. Sobotňajší pochod podľa organizátorov "predstihol všetky očakávania" a bol "jedným z najväčších v dejinách Británie." 

V čele demonštrácie bol aj londýnsky starosta Sadiq Khan. V rukách držal transparent s nápisom - Nechajte to na ľudí. „Bez ohľadu na to, ako ste hlasovali, som si istý, že súhlasíte s tým, že brexit je úplný a totálny zmätok. Britský ľud nehlasoval za zlú dohodu o brexite. Britský ľud nehlasoval za brexit bez dohody. Je čas dať nám - britskému ľudu - konečné slovo," komentoval Khan.

Londýnsky starosta neskôr vystúpil s prejavom aj na zhromaždení pred parlamentom, kde okrem neho rečnila napríklad aj škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Petíciu požadujúcu zotrvanie Británie v Európskej únii, ktorá bola v stredu zverejnená na vládnom webe, podpísalo medzičasom už vyše 4,3 milióna ľudí. K najnovšej demonštrácii v Londýne dochádza necelé dva dni po tom, ako sa lídri EÚ dohodli na možnosti odložiť brexit do 22. mája, ak britská Dolná snemovňa na budúci týždeň schváli už dvakrát odmietnutú dohodu o vystúpení, ktorú vyrokovala premiérka Theresa Mayová s EÚ.  Ak by sa tak nestalo, mohol by byť brexit odložený do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.

Zdroj: TASR