Bývalý primátor Košíc a teraz vicepremiér pre investície Richard Raši odmietol svojmu mestu pomôcť, hoci prihlášku na podujatie posielal ako primátor on.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Košice sa pre nedostatok peňazí vzdajú európskeho olympijského festivalu mládeže

Bývalý primátor Košíc a teraz vicepremiér pre investície Richard Raši odmietol svojmu mestu pomôcť, hoci prihlášku na podujatie posielal ako primátor on.

KOŠICE – Metropola východného Slovenska sa vzdá organizácie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021. Mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom mimoriadnom rokovaní prijalo návrh, aby boli ukončené všetky aktivity, ktoré smerujú k zabezpečeniu jeho konania. Dôvodom je nedostatočná investičná a finančná pripravenosť projektu. Mesto má do športovej infraštruktúry investovať minimálne desať miliónov eur v priebeh štyroch rokov.

Poslanci prijali aj informatívnu správu o neúspešnom výsledku rokovania mesta s vládou SR o zvýšení 12 miliónového príspevku na organizáciu EYOF. Primátora Jaroslava Polačeka požiadali, aby vypracoval akčný plán dobudovania športovej infraštruktúry v meste na obdobie 2019 – 2022 v minimálnej výške desiatich miliónov eur pri použití externých zdrojov v maximálnej výške desiatich miliónov eur. Po prerokovaní v príslušných komisiách MsZ a po schválení poslancami by mal byť zapracovaný dodatkom do koncepcie rozvoja športu na roky 2015 – 2020. Podľa Polačeka neinvestovanie do športovej infraštruktúry z minulých období sa dobehnúť nedá. Hovorí, že riziká organizovania EYOF prevýšili možnosti mesta. „Náš rozpočet nie je nekonečný,“ uviedol.

Tvrdí, že Košičania o nič neprídu. „V najbližšom období predstavíme investičný plán, v ktorom si naozaj každý príde na svoje,“ spresnil s tým, že mesto do športovej infraštruktúry neinvestuje peniaze do dvoch rokov, ako by to bolo v prípade konania sa EYOF, ale približne do 3,5 roka. Tvrdí, že sa tak vyhne nátlaku investorov a developerov, a tým sa podarí opraviť a postaviť športové stánky lacnejšie. Podľa jeho slov mesto malo peniaze na dôstojnú organizáciu podujatia, no prišlo o milióny z externých zdrojov a ohrozená je aj obnova internátov. Na MsZ vystúpili aj niekoľkí športoví funkcionári, ktorí sa vyjadrili, že chcú, aby v Košiciach EYOF bol.

Na rozhodnutie košických poslancov reagoval aj podpredseda vlády a bývalý košický primátor Richard Raši (Smer-SD). „Je mi ľúto, že Košice pre neschopnosť svojho vedenia prepásli životnú šancu a teraz sa budú so závisťou pozerať na iné slovenské mesto, kde budú rásť nové športoviská na túto mládežnícku olympiádu,“ uviedol v stanovisku. Vedenie mesta pritom žiadala vládu o finančnú pomoc pri organizácii takého veľkého podujatia. Premiér Peter Pellegrini odkázal primátora Košíc na podpredsedu vlády Richarda Rašiho, no ten sa s vedením Košíc nestretlo. Práve za bývalého primátora Rašiho Košice prejavili záujem o zorganizovanie festivalu mládeže.