• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

VIDEO: Pozrite si ako sa tisíce ľudí lúčili s Věrou Bílou

Rokycany – V miestnom kostole a na cintoríne sa naposledy s hviezdou rómskej a world music rozlúčilo okolo 2000 ľudí, väčšinou Rómov. Obrad začal v kostole a počas presunu na cintorín sa davy zastavili aj pred obchodným strediskom Žďár, kde speváčka zvykla pravidelne sedávať na lavičke. Malo by tam vzniknúť jej pietne miesto.

Na cintoríne hrala kapela synovca zosnulej speváčky, huslistu Jiřího Giňu. Na záver zazneli obľúbené piesne Věry Bílej, vrátane moravskej ľudovej Dobrú noc a sladké sny. Spev ale podľa pravidiel rómskeho pohrebu nezaznel ani k jednej melódii.

Tak, ako sa na rómsky pohreb patrí, ľudia vhadzovali do otvorenej rakvy kvetiny,  bankovky a balíčky cigariet, niektorí smútiaci ich vkladali zosnulej priamo do rúk. Okolo rakvy chodili smútiaci dookola a plakali. Na rakvu na cintoríne počas pochovávania hádzali kvety, mince, bankovky a hlinu.

„Ďakujeme všetkým ľuďom  z Česka aj zo zahraničia, ktorí Věru mali radi. Mnohokrát ďakujeme za dary aj za všetko, čo ste pre ňu urobili,“ povedal pravnuk Bílej Milan Mikulič, ktorý zorganizoval poslednú rozlúčku.  

„Chcem poďakovať za mladú i starú generáciu Věre Bílej za krásnu hudbu, ktorú robila, a myslím si, že jej hudba s nami zostane po celý život,“ povedal po obrade v kostole spevák Jan Bendig.

Věra Bílá zomrela 12. marca vo veku 64 rokov v nemocnici v Plzni. Rokycanská rodáčka bola na prelome tisícročia zrejme najznámejšou českou speváčkou v zahraničí. Počas svojej kariéry vypredala aj parížsku Olympiu.  

Věra Bílá patrila k najznámejším a najvýraznejším rómskym osobnostiam. V cudzine bola ale známejšia a uznávanejšia, ako doma. Odborníci o nej hovoria ako o obrovskom, ale žiaľ premárnenom talente. Narodila sa v Rokycanoch v muzikantskej rodine Giňov. Spievať začala na rodinných oslavách, svadbách a zábavách s cimbalovou muzikou svojho otca Karola. Pre širšie publikum ju objavila speváčka Zuzana Navarová. Vďaka nej a tiež manažérovi Jiřímu Smetanovi sa Věra Bílá so skupinou Kale zaradila medzi svetové hviezdy world a etnickej hudby.