Nemocnice meškajú s ozdravnými plánmi, aby sa v budúcnosti už viac nezadlžovali a platili dodávateľom.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Druhá etapa oddlžovania nemocníc má sklz

Nemocnice meškajú s ozdravnými plánmi, aby sa v budúcnosti už viac nezadlžovali a platili dodávateľom.

BRATISLAVA  – Štátne oddlžovanie nemocníc nabralo zdržanie a je pomalšie, ako sa predpokladalo. Aktuálna druhá etapa a zatiaľ ani  nezačatá tretia mali byť ukončené do konca minulého roka. Zdržanie ale nie je podľa odborníkov zásadnou otázkou. Otázne je, či oddlžovanie prinesie zmenu do systému zdravotníctva.

Aktuálna druhá etapa oddlžovania sa už pomaly blíži k svojmu koncu. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva  Zuzany Eliášovej celý proces ide pomalšie, ako sa predpokladalo. V tejto etape sa riešia pohľadávky za viac ako 55 miliónov eur. Administratívne procesy druhej etapy oddlžovania sa skončili 6. marca tohto roka s výnimkou úhrad dodávateľom. Tie by mali byť realizované v najbližších dňoch.

Za zdržaním oddlžovania nemocníc môžu byť ozdravné plány nemocníc aj záujem dodávateľov. Ako upozornil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský, v prvom kole oddlžovania nemocnice ešte nemuseli plniť ozdravné plány, v druhom už áno, čo môže byť jeden z dôvodov zdržania. Problém môže byť čiastočne aj v záujme dodávateľov, keďže tí musia ponúknuť zníženie dlžnej čiastky, čo pre nich môže znamenať stratu.

„Toto zdržanie nie je ale pre neodbornú verejnosť príliš zaujímavé. Oveľa zásadnejšia je otázka, či toto, v poradí už piate oddlžovanie, prinesie do systému nejakú zmenu,“ upozornil analytik.

Súčasný systém podľa neho generuje veľký morálny hazard, keďže „odmeňuje“ vytváranie dlhov oddlžovaním. Okrem toho aj predražuje dodávky tovarov a služieb, pretože dodávatelia si musia účtovať rizikovú prémiu k svojim cenám, lebo nevedia, kedy a koľko im bude zaplatené.

Každé oddlžovanie malo byť podľa Vlachynského to posledné. „Bývalá ministerka Zvolenská sľubovala zastavenie zadlžovania nemocníc už v roku 2015, dnes počúvame o roku 2022,“ pripomenul. Zároveň dodal, že tentoraz majú byť liekom na zadlžovanie spomínané ozdravné plány a vytvorenie dozorných orgánov.

„Obávam sa však, že jediným skutočným liekom sú tvrdé rozpočtové obmedzenia, ktoré by si vyžadovali dokončenie transformácie nemocníc. Takáto zmena by však naplno odhalila hĺbku alokačných problémov v slovenskom zdravotníctve, preto naň nie je politická objednávka už 15 rokov,“ dodal analytik .

Druhé kolo oddlžovania sa začalo v novembri 2018. Sú v ňom nemocnice, ktoré sa zapojili aj do prvej etapy, pričom boli schválené všetky ich ozdravné plány. V prvej etape, ktorá už skončila v júli 2018, bola celková oddlžovaná suma 338,9 milióna eur. „Začiatok tretej etapy v tejto chvíli presne časovo odhadnúť nevieme,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva  Eliášová.

 

Zdroj: SITA